Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem


Artyści prowadzą badania nad rodzinnymi historiami i pracują ze swoim rodzinnym dziedzictwem od ponad 20 lat. Podczas gdy Lev jest synem ocalonego z Holokaustu, Derschmidt musi mierzyć się z faktem, że pokolenia jego dziadków i pradziadków działały aktywnie, jako naziści. Projekt Two Family Archives jest próbą odpowiedzi na pytanie o wpływ historii rodziny na nasze indywidualne biografie oraz próbą odnalezienia nowego sposobu mówienia o dziedzictwie transpokoleniowym, wolnego od ograniczeń społecznych, ułatwiającym na nowo rozpoczęcie dialogu.

Idea Two Family Archives zrodziła się podczas pobytu Shimona Leva jako artysty-rezydenta w Wiedniu w 2012 roku, w konkursie rozpisanym przez projekt badawczy wiedeńskiej Akademii Sztuk Pięknych, kierowany przez Friedemanna Derschmidta. Artyści, izraelski i austriacki, próbują stawić czoła sprzecznym i trudnym aspektom Holokaustu. Obaj śledzą swoje historie rodzinne, ich prace jednak uderzająco się różnią. Jeden, którego rodzina na stałe mieszkała w Austrii, dysponuje mnóstwem materiału. Drugiemu natomiast wystarczyć musi kilka zdjęć i przedmiotów z życia jego rodziny w Wiedniu i Berlinie. Z okazji XIV edycji Festiwalu Warszawa Singera obaj artyści odtworzą swoje rodzinne związki z Polską.

Po wernisażu spotkanie z artystami Friedemannem Derschmidt´em i Shimonem Lev´em

27.08 - 29.09.2017 15:00 Austriackie Forum Kultury
ul. Próżna 7/9
00-107 Warszawa

Partnerzy