Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

Czytelnia pisarzy żydowskich:
Mistrzowie czytają – „My, Żydzi polscy” Juliana Tuwima w interpretacji Andrzeja Seweryna
Akompaniament: Mirosław Kuźniak (skrzypce)

... I od razu słyszę pytanie: "Skąd to MY?" Pytanie w pewnym stopniu uzasadnione. Zadają mi je Żydzi, którym zawsze tłumaczyłem, że jestem Polakiem a teraz zadają mi je Polacy, dla których, w znakomitej ich większości, jestem i będę Żydem. Oto odpowiedź dla jednych i drugich.

"My, Żydzi polscy" to najbardziej osobisty i poruszający utwór Juliana Tuwima. Usiłował w nim wyjaśnić Żydom, dlaczego czuje się Polakiem, a Polakom - dlaczego czuje się Żydem.

Andrzej Seweryn
– aktor, reżyser, pedagog, jeden z najważniejszych artystów polskiej i francuskiej kinematografii i sceny. W Polsce występował m.in. w teatrach Ateneum, Narodowym, Polonii i Teatrze Telewizji, we Francji – w l'École du Théâtre National de Chaillot oraz Comédie Française. Od 2011 roku kieruje Teatrem Polskim w Warszawie, w którym również gra i reżyseruje.
Już w pierwszej połowie lat 70. zyskał popularność wybitną rolą Maksa Bauma w „Ziemi obiecanej” A. Wajdy. Ma wielkie osiągnięcia zarówno w kinie francuskim (zagrał m.in. Hebrarda w nagrodzonych Oscarem „Indochinach”),  jak i w kinie polskim (za rolę w „Dyrygencie” nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem na festiwalu w Berlinie, a za rolę Wyszyńskiego w filmie „Prymas. Trzy lata z tysiąca” – Złotą Kaczką miesięcznika „Film” oraz nagrodą TVP na XXV festiwalu w Gdyni).
Został także odznaczony m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz Legią Honorową Republiki Francuskiej.

Wstęp po potwierdzeniu obecności pod nr 578 645 600 lub 578 645 605;
wejściówki do odbioru w Biurze Festiwalowym Fundacji Shalom, ul. Senatorska 35

26.08.2017 19:00 Austriackie Forum Kultury
ul. Próżna 7/9
00-107 Warszawa
Wstęp po potwierdzeniu obecności od 7 sierpnia pod nr 578645600 lub 605 i odbiorze wejściówek w Biurze Festiwalowym Fundacji Shalom ul. Senatorska 35

Partnerzy