Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

Szanowni Państwo, drodzy przyjaciele Austriackiego Forum Kultury w Warszawie!

Sezon w pełni, jestem rad, że w niniejszym programie mogę zaprezentować Państwu liczne wydarzenia, jakie będą organizowane w całej Polsce przez Austriackie Forum Kultury w Warszawie.

W Bydgoszczy i Toruniu wiedeński pisarz Alexander Peer przeczyta fragmenty swojej nowej powieści „Bis dass der Tod uns meidet” [Dopóki śmierć nas omija] i poprowadzi warsztaty pisania kreatywnego. Kontynuować będziemy nasz nowy format seminaryjny „Austria. Laboratorium krytyczne”. W programie mamy także wieczory poświęcone „Księdze przeciwko śmierci” Eliasa Canettiego, której polski przekład właśnie się ukazał, oraz książce „Freud. Logika doświadczenia. Spekulacje marańskie“ Adama Lipszyca. W naszej wkładce literackiej znajdą Państwo tym razem fragmenty książki „Watschenmann”, wartego uwagi powieściowego debiutu Karin Peschki.

W dziedzinie sztuk pięknych pokażemy w Austriackim Forum Kultury w Warszawie nową wystawę zatytułowaną „Uno”, będącą dialogiem między Tatjaną Danneberg i Marcinem Zarzeką. W 30. edycji WRO Media Art Biennale we Wrocławiu weźmie udział kilkoro twórców z Austrii. A na Miesiącu Fotografii w Krakowie i na Fotofestiwalu w Łodzi pokażą swoje prace między innymi Simon Brugner, Heidrun Holzfeind, Gregor Kallina, Stefanie Moshammer i Klaus Pichler.

Jeśli chodzi o koncerty, chciałbym zwrócić Państwa uwagę na wieczór pieśni Klaudii Tandl i Giseli Jöbstl na Festiwalu Muzyki Odnalezionej w Tarnowie i Bielsku-Białej. Duet Siedl/Cao zaprezentuje w Krakowie, Gliwicach, Warszawie, Gdańsku i Toruniu wybitnie nowatorską muzykę na cytrę i klarnet. Wspomnieć też należy o występach kwintetu Simsa Fünf na letnich festiwalach jazzowych w Warszawie i Krakowie oraz kwartetu Month od Sundays w Gliwicach i Supraślu.

Na tegorocznych edycjach festiwali Against Gravity w Warszawie i Nowe Horyzonty we Wrocławiu będą mogli Państwo obejrzeć filmy między innymi Nikolausa Geyrhaltera, Kurta Langbeina i Martiny Kudlacek.

Istotnym obszarem działalności Austriackiego Forum Kultury w Warszawie jest jego zaangażowanie w przedsięwzięciach EUNIC Warszawa – Stowarzyszenia Narodowych Instytutów Kultury Unii Europejskiej – w stolicy Polski. 13 maja odbędzie się zorganizowane przez warszawski EUNIC wspólnie z Biennale Warszawa sympozjum, poświęcone koncepcji nowego uniwersalizmu wobec globalnych wyzwań, a także pytaniu, jaką rolę może odegrać w tym procesie kultura. Ze strony austriackiej weźmie w nim udział ceniony filozof i kulturoznawca Robert Pfaller.

Wraz z całym zespołem Austriackiego Forum Kultury w Warszawie cieszę się na kolejne osobiste spotkanie z Państwem!

Z serdecznymi pozdrowieniami, Rupert Weinmann

 

21.04 - 15.09.2019 Austriackie Forum Kultury
ul. Próżna 7/9
Warszawa