Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

All Together “Wszyscy razem” to lekko podana opowieść o trwałych połączeniach między ludźmi. Międzynarodowi performerzy przywołują na scenę osoby, które znają lub kiedyś znali. Braci, przyjaciół, nauczycieli, kochanków, idoli, czy wręcz wrogów. O jednych opowiadają, innym dedykują taniec, w innych się wcielają. I nagle okazuje się, że – choć ciałem nieobecni – mają oni wpływ na tu i teraz. A czy przez to, że mówi się o nich w obecności widzów, stają się także częścią życia każdego, kto przyszedł na ten spektakl? I czy widzowie na zawsze stają się częścią życia artystów? Obecność nieobecnych – dla jednych poetycki absurd, dla innych – logiczna prawda. W każdym razie – do przemyślenia, czy zawsze wszyscy jesteśmy razem?

pomysł: Michikazu Matsune
wykonanie: Michikazu Matsune, Frans Poelstra, Elizabeth Ward
wsparcie: Dorothea Zeyringer

W ramach: PERFORMING EUROPE 2020
Michikazu Matsune: „All Together”
Performance taneczny oraz spotkanie z artystami i artystką (po angielsku)
Kuratorka: Edyta Kozak

Koncepcja i reżyseria: Michikazu Matsune

Wykonanie: Michikazu Matsune, Frans Poelstra, Elizabeth Ward
Performance zawiera sceny nagości
 

Michikazu Matsune to performer i choreograf, który działa w różnych kontekstach i przestrzeniach – na deskach teatrów, w muzeach, miejscach publicznych i prywatnych. Chętnie posługuje się poetyckim absurdem, aby ukazać nasze społeczeństwo w krytyczny, ale i żartobliwy sposób. W interdysycplinarynych projektach bada takie tematy, jak relacje między ciałem a przedmiotami, działaniem a językiem, miejscem a zachowaniem. Michikazu Matsune pochodzi z Kobe w Japoni. Mieszka w Wiedniu.
Jego ostatnie solo „For Now” (2017) zainspirowane zostało osobistym doświadczeniem utraty rodziców. „Żegnaj” z 2016 oparte jest na pożegnalnych listach napisanych przez różnych ludzi. „Tańcz, jeśli chcesz wejść do mojego kraju!” (2015) omawia historię afroamerykańskiego tancerza Abdura Rahima Jacksona, który został zmuszony do tańca podczas kontroli paszportowej na lotnisku. Projekt Matsune zatytułowany „Homesick Festival” (2017) polegał na serii występów w domach prywatnych. „Mattress Pieces” (2016) to spektakl na czterech tancerzy i materace. Eksploruje motyw materaca nie tylko jako miejsca do spania, ale też świadka miłości, marzeń i śmierci. Kooperacja z rosyjskim artystą Maximem Ilyukhinem zaowocowała w 2015 roku przedstawieniem „Objective Point of View”, rozprawiającym się z osobistymi historiami artystów rozgrywającymi się w napięciu między przypisaniem kulturowym a tożsamością społeczną. Przez wiele lat Matsune współpracował z austriackim artystą Davidem Subalem. W latach 2005-2012 rozwijali projekt „Store”, czyli sklep z występami na żywo, a w latach 2005-2009 „One Hour Standing” polegający na tym, że performerzy przez 60 minut stali nieruchomo przed zabytkami w 24 stolicach.
Od 2012 roku Michikazu Matsune wykłada performance, m.in. w Hochschulübergreifendes Zentrum Tanz / Universität der Künste Berlin i Salzburg Experimental Academy of Dance.
Więcej na www.michikazumatsune.info
 
***
PERFORMING EUROPE sezon III
Warszawa 1-7 lipca 2019
Miejsca: Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Teatr Lalka, przestrzeń miasta
Kurator: Edyta Kozak
Organizator: Fundacja Ciało/Umysł
Partner: apap, DOTA project by Tanzquartier Wien in cooperation with the Federal Ministry for Europe, Integration and Foreign Affairs, Austriackie Forum Kultury w Warszawie,  Butohsfera, u-jazdowski, Teatr Lalka
Patroni medialni – Chilli Zet, TVP Kultura, Teatr, Didaskalia, Taniecpolska.pl, Notesna6tygodni, E-teatr,pl
Projekt realizowany przez Fundację Ciało/Umysł w ramach projektu PERFORMING EUROPE 2020 dofinansowanego przez: program Unii Europejskiej Kreatywna Europa – apap (Advancing Performing Arts Project), Miasto st. Warszawa oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

04.07.2019 20:00 CSW Zamek Ujazdowski
ul. Jazdów 2
Warszawa
Bilety / 
po angielsku