Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

Rozmowa o „Dramatach“ Thomasa Bernharda
Monika Muskała, Agata Wittchen-Barełkowska, Adam Lipszyc

Z okazji wydania pierwszego tomu „Dramatów” Thomasa Bernharda wraz z Wydawnictwem Czytelnik, gdzie nieprzerwanie od lat 70-tych XX w. ukazują się najważniejsze utwory pisarza, zorganizowaliśmy spotkanie online wybitnej tłumaczki Bernharda, mieszkającej w Salzburgu Moniki Muskały, Agaty Wittchen-Barełkowskiej, badaczki jego twórczości, autorki wyboru dramatów tomu, oraz Adama Lipszyca filozofa, eseisty, miłośnika i propagatora literatury austriackiej w Polsce. Na ów pierwszy tom „Dramatów” składają się powstałe w latach siedemdziesiątych sztuki: „Siła przyzwyczajenia”, „Minetti. Portret artysty z czasów starości” i „Przed odejściem w stan spoczynku”. W planach wydawnictwa są kolejne tomy.

Twórczość Thomasa Bernharda zyskała w Polsce popularność w dużej mierze dzięki głośnym inscenizacjom Krystiana Lupy. Tymczasem przekłady jego tekstów dramatycznych od lat były niemal całkowicie niedostępne. Publikacja pierwszego tomu wyboru dramatów Bernharda nakładem "Czytelnika" jest więc okolicznością nader radosną a także dobrym powodem do dyskusji nad teatralną twórczością pisarza. Paneliści rozmawiają o relacjach między tekstami dramatycznymi Bernharda a jego prozą, o jego fascynacji wielkimi aktorami austriackiego teatru, o podobieństwach i różnicach między centralnymi postaciami trzech pomieszczonych w tomie sztuk, a wreszcie o Bernhardowskiej wizji teatralności całego ludzkiego życia. 

Organizacja: Spółdzielnia Wydawnicza „Czytelnik”, Austriackie Forum Kultury w Warszawie


od 7.07.2020 (wt.)

ON-LINE
Kanał YouTube Austriackiego Forum Kultury w Warszawie
https://www.youtube.com/channel/UC4LJsJh-Y1WGQLZUnYm15pA

06.07 - 30.08.2020 ON-LINE

Po polsku