Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

Prezentacje wywiadu-rzeki z Martinem Pollackiem
„Tropiciel złych historii” autorstwa Katarzyny Bielas (Wyd. Czarne, 2018)

Martin Pollack to jeden z najbardziej rozpoznawalnych współczesnych austriackich intelektualistów. Książka "Śmierć w bunkrze", opowiadająca jego historię rodzinną, poświęcona ojcu pisarza, który był członkiem gestapo i zbrodniarzem wojennym, weszła już do kanonu literatury dotyczącej tożsamości, winy i odpowiedzialności, a autor stał się w Polsce symbolem etycznego i humanistycznego pisarstwa.
Jego osobiste i zawodowe związki z Polską trwają już ponad pięćdziesiąt lat. W związku z krytyką polityki PRL-owskich władz w latach osiemdziesiątych jako osoba niepożądana miał zakaz przekraczania polskiej granicy. Po upadku komunizmu przez kilka lat, do 1998 roku, był korespondentem „Der Spiegel” w Polsce. Po powrocie do Austrii pozostał przyjacielem i rzecznikiem Polski, czego wyraz daje w swojej działalności dziennikarskiej i translatorskiej – przełożył na niemiecki m.in. książki Ryszarda Kapuścińskiego, Mariusza Wilka, Andrzeja Bobkowskiego.
W 2010 roku otrzymał Nagrodę im. Georga Dehio. W marcu 2011 roku odebrał Lipską Nagrodę Książkową na rzecz Porozumienia Europejskiego, a w 2012 został uhonorowany tytułem Ambasadora Nowej Europy. Jest także laureatem Nagrody im. Karla Dedeciusa przyznawanej najlepszym tłumaczom literatury polskiej na niemiecki i niemieckiej na polski oraz Nagrody Kulturalnej Górnej Austrii w dziedzinie literatury. W 2016 roku otrzymał Nagrodę Translatorską dla Tłumaczy Ryszarda Kapuścińskiego za całokształt twórczości translatorskiej.


Katarzyna Bielas, absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Warszawskim, od 1989 roku dziennikarka „Gazety Wyborczej”, obecnie „Dużego Formatu”. Zajmuje się szeroko pojętą tematyką kulturalną. Przeprowadziła rozmowy z wieloma znanymi ludźmi kultury – pisarzami, reżyserami, aktorami, operatorami, muzykami, psychologami, naukowcami. Za swoje teksty w 2007 roku otrzymała Nagrodę Fundacji Równości „Hiacynt”, za najlepsze wywiady prasowe Nagrodę im. Barbary N. Łopieńskiej (2007), Grand Press (2010) i Honorowe Wyróżnienie Nagrody im. Macieja Łukasiewicza przyznawane przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich (2011). Jest współautorką (razem z Jackiem Szczerbą) dwóch książek-wywiadów – z Andrzejem Łapickim "Po pierwsze: zachować dystans" (1999) oraz z Tadeuszem Konwickim "Pamiętam, że było gorąco" (2001). Rozmowy wydała też w zbiorach "Niesformatowani" (2007), "Dzianina z mięsa" (2009) oraz "Co byś powiedział sobie młodemu?" (2016)

Spotkanie z udziałem Martina Pollacka
21.04.2018 /sob./, 12.30

Międzynarodowe Targi Książki w Białymstoku
Opera i Filharmonia Podlaska – Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku
ul. Odeska 1
Białystok
Bilety
Po polsku

Spotkanie z udziałem Martina Pollacka i Katarzyny Bielas
23.04.2018 /pon./, 18.00

Austriackie Forum Kultury
ul. Próżna 7/9
Warszawa
Wstęp wolny
Tłumaczenie symultaniczne polski-niemiecki


Spotkanie z udziałem Martina Pollacka i Katarzyny Bielas
24.04.2018 /wt./, 18.00

Żydowskie Muzeum Galicja
ul. Dajwór 18
Kraków
Wstęp wolny
Po polsku

 

21.04 - 24.04.2018
Białystok, Warszawa, Kraków
Bilety / wstęp wolny