Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

Szanowni Państwo,
również w marcu i kwietniu tego roku, tak obfitującego w jubileusze, proponujemy Państwu bogaty i ciekawy program.

Poza nową wystawą, którą otworzymy w połowie kwietnia w naszej galerii, już 8 marca w krakowskim Domu Norymberskim będzie można obejrzeć „Decydentki”. Radosną okazją do zaprezentowania tej wystawy jest stulecie przyznania Polkom, Austriaczkom i Niemkom praw wyborczych w 1918 roku.

Jeśli chodzi o muzykę, chciałbym Państwu szczególnie polecić – także pamiętając o zbliżającej się w marcu 80 rocznicy tzw. anszlusu Austrii do Niemiec hitlerowskich – operę dziecięcą „Brundibár“ stworzoną przez Hansa Krásę, zamordowanego w Auschwitz-Birkenau, której premiera odbyła się w obozie Theresienstadt. Ponadto spektakl zostanie wystawiony w warszawskim Teatrze Komedia w dniu 16 kwietnia, trzy dni przed 75 rocznicą wybuchu powstania w Getcie Warszawskim.

Z wydarzeń literackich polecam spotkania autorskie z Reinhardem Kaiserem-Mühleckerem, który w marcu będzie w Krakowie, Rzeszowie, Lublinie i w Austriackim Forum Kultury. Martin Pollack zaprezentuje nową, poświęconą mu książkę, wywiad-rzekę, w kwietniu na Targach Książki w Białymstoku, w Austriackim Forum Kultury i w krakowskim Żydowskim Muzeum Galicja. Natomiast Lydia Mischkulnig spotka się, również w kwietniu, z czytelnikami podczas pięciodniowego tournée po Polsce, m. in w Opolu, gdzie 25 letni jubileusz obchodzi tamtejsza Biblioteka Austriacka.

W naszej, tradycyjnej już, wkładce literackiej zachęcamy tym razem do lektury fragmentu wybitnego utworu „Atlas lękliwego mężczyzny” Christopha Ransmayra, również w przekładzie na polski. Nie sposób nie wspomnieć o specjalnym szwajcarsko-austriackim numerze pisma „Tygiel Kultury”, w którym znajdują się teksty autorów objętych programem schreibART AUSTRIA: Bettiny Balàki, Mai Haderlap i Hanno Millesiego oraz wielu innych współczesnych pisarzy austriackich przełożonych tu po raz pierwszy na polski. Więcej informacji na temat pisma na dalszych stronach tego programu.

Mam nadzieję, że spotkamy się osobiście na naszych wydarzeniach!
Z serdecznymi pozdrowieniami,

Rupert Weinmann

15.02 - 30.04.2018 Austriackie Forum Kultury
ul. Próżna 7/9
Warszawa