Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

19 wierszy o planecie. Usłysz głos poetek i poetów.
Czwarta edycja międzynarodowej akcji Wiersze w mieście
15 kwietnia–15 maja 2020
Miejsce: wirtualna przestrzeń publiczna
www.wierszewmiescie.eu (strona aktywna od 15.04)
https://www.facebook.com/wierszewmiescie/

19 poetyckich głosów z całej Europy przemawia w jednej sprawie. Dzięki akcji Wiersze w mieście artystyczne spojrzenie na kwestię ekologii, troskę o planetę i jej stan, który jest efektem działań człowieka może być tej wiosny wyraźniej słyszalne niż przemówienia aktywistów. W tegorocznej odsłonie, wyjątkowej z uwagi na sytuację w jakiej znalazł się cały świat z powodu pandemii, organizatorzy „Wierszy w mieście”, EUNIC Warszawa (Stowarzyszenie Instytutów Kultury Państw Unii Europejskiej) i Miasto Stołeczne Warszawa, chcą dotrzeć z poetyckim przekazem do odbiorców z Polski i spoza niej. Akcja w przestrzeni wirtualnej wystartuje już 15 kwietnia i potrwa miesiąc.

Austria – Friederike Mayröcker
Republika Czeska - Petr Hruška
Dania - Julie Sten-Knudsen
Estonia - Kristiina Ehin
Flandria - Els Moors
Hiszpania - María Sánchez
Irlandia - Aine Macaodha
Luksemburg - Jean Portante
Republika Malty - Antoine Cassar
Republika Mołdawii - Andrei Gamarț
Niemcy - Silke Scheuermann
Polska - Julia Fiedorczuk
Portugalia - Nuno Júdice
Rumunia - Andrei Dósa
Słowacja - Viera Prokešová
Turcja - Nurullah Genç
Ukraina -  Iryna Wikyrczak
Wielka Brytania - Imtiaz Dharker
Włochy - Tiziano Broggiato


„Natchnienie, czymkolwiek ono jest, rodzi się z bezustannego nie wiem”. Zdanie, które wybitna poetka Wisława Szymborska wypowiedziała w swoim noblowskim odczycie w grudniu 1996 roku, ma teraz szczególny wydźwięk. „Nie wiem” to dwa słowa, które nie tylko poeci, ale i duża część mieszkańców globu powtarza dziś wyjątkowo często. Nie wiemy, jak będzie wyglądał świat po pandemii. Nie wiemy też, jak będzie się rysować przyszłość Ziemi i jej mieszkańców w dobie postępujących zmian klimatycznych i globalnego ekologicznego kryzysu, który od kilku lat jest jednym z wiodących tematów w publicznej debacie.

Zagadnienia związane z ekologią oraz przyszłością planety stojącej w obliczu przemian społecznych i zmian klimatycznych wywołanych degradacją środowiska stały się inspiracją dla twórców popularyzującej poezję akcji „Wiersze w mieście”. Od początku było jasne, że w 2020 roku nośnikiem poetyckich treści mówiących o sytuacji planety będzie dźwięk. Organizatorzy zamierzali sprawić, by warszawskie przestrzenie kultury: kawiarnie, księgarnie czy biblioteki wypełniły się głosami lektorów czytających poezję. Ale okoliczności walki z pandemią i konieczność domowej izolacji sprawiła, że formuła akcji zmienia się. Twórcom „Wierszy w mieście” zależy, by artystyczny głos poetek i poetów z 19 europejskich krajów przekroczył nie tylko te prawdziwe, ale też wirtualne granice i dotarł do publiczności w każdej polskiej miejscowości.

Poezja wybrzmi pełną mocą, m.in. za pośrednictwem internetowych kanałów oraz mediów społecznościowych. W akcję zaangażowali się przedstawiciele świata kultury i sztuki, organizatorzy wydarzeń. To oni, z powodu koronawirusowej kwarantanny, zostali zmuszeni do odwołania swoich wydarzeń, ale doskonale wiedzą i pozwalają wszystkim odczuć, że to właśnie kultura jest tym, co pomaga tę sytuację przetrwać. Do tego grona dołączą także blogerzy, miłośnicy poezji, literatury i ekologii skupieni wokół popularnych grup w social mediach. Za ich pośrednictwem, przez cały miesiąc od 15 kwietnia do 15 maja, w całym kraju będzie można usłyszeć wiersze autorek i autorów pochodzących z Austrii, Danii, Estonii, Flandrii, Hiszpanii, Irlandii, Luksemburga, Republiki Malty, Republiki Czeskiej, Niemiec, Polski, Republiki Mołdawii, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Turcji, Ukrainy, Wielkiej Brytanii oraz Włoch.

Jestem przekonany, że poezja może być szczególnym sposobem ćwiczenia wyobraźni i empatii. Również empatii ponad granicami, w kontekście projektu europejskiego. Trudno mi sobie wyobrazić cechy, które są teraz bardziej niezbędne do rozwiązywania palących problemów zarówno jednostek, jak i całych społeczeństw. Może również dzięki wierszom uda się nam ten czas boleśnie naznaczony epidemią COVID-19, mówiąc słowami Ingeborg Bachmann, „czas odroczony aż do odwołania”, wykorzystać do tego, by odnaleźć niezbędne teraz ludzkości pokłady współodczuwania z innymi ludzkimi i pozaludzkimi bytami – mówi Rupert Weinmann, dyrektor Austriackiego Forum Kultury w Warszawie i prezydent EUNIC Warszawa.


EUNIC (Stowarzyszenie Instytutów Kultury Państw Unii Europejskiej) jest europejską siecią narodowych instytutów i organizacji kultury, składającą się z 36 członków ze wszystkich państw Unii Europejskiej. Misję EUNIC stanowi promocja dialogu międzykulturowego, wzmocnienie roli kultury w państwach członkowskich UE oraz promowanie wartości Europejskich.


Wiersze w mieście, 15 kwietnia–15 maja 2020
Więcej informacji: www.wierszewmiescie.eu

Organizatorzy:
Europejskie instytuty kultury i działy kulturalne ambasad zrzeszone w EUNIC
Warszawa: Austriackie Forum Kultury w Warszawie, British Council, Instituto Camões, Instytut Cervantesa w Warszawie, Czeskie Centrum, Duński Instytut Kultury, Ambasada Estonii, Przedstawicielstwo Generalne Rządu Flandrii przy Ambasadzie Belgii, Goethe-Institut, Ambasada Irlandii, Ambasada Republiki Malty, Ambasada Luksemburga, Rumuński Instytut Kultury, Instytut Słowacki, Włoski Instytut Kultury, Yunus Emre Enstitüsü

Współorganizator: Miasto Stołeczne Warszawa

Partnerzy:
Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce
Stowarzyszenie Tłumaczy Literatury
Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana w Warszawie

 

15.04 - 15.05.2020 ON-LINE

ON-LINE