Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

Konferencja
Balansowanie wspólnoty
Program towarzyszący wystawie Utrata Równowagi, pokazywanej równocześnie w U-jazdowski

W czasach, gdy powszechnie słyszy się o globalnym kryzysie, pytania dotyczące zbiorowego balansowania i balansowania zbiorowości stają się bezprecedensowo ważne. Konferencja Balansowanie wspólnoty jest jednym z etapów długotrwałego projektu badawczego. Problematyka konferencji odnosi się do kwestii wspólnoty, tym samym uzupełniając kontekst wystawy. W konferencji wezmą udział m.in. Leonhard Anderwald, Ruth Grond, Katrin Bucher Trantow, Oliver Ressler oraz dr Karoline Feyertag.

01-02.12.2017 /pt.- sob./
Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
ul. Jazdów 2, Warszawa
01.12., 16.00
02.12., 11.00


Czy utrata równowagi może być zasobem? Co zostaje, gdy mija niepokój i dezorientacja? W jaki sposób wspólnoty mogą odzyskać równowagę po doświadczeniu sytuacji niepewnych? Szczególnie teraz, w czasach, gdy powszechnie słyszy się o globalnym kryzysie, pytania dotyczące zbiorowego balansowania i balansowania zbiorowości stają się bezprecedensowo ważne.

Konferencja Balansowanie Wspólnoty jest kolejnym etapem w długotrwałym artystycznym i kuratorskim projekcie badawczym na temat potencjału utraty równowagi jako wartościowego komponentu procesu twórczego. Traktując ten stan w szerszym pojęciu artystycznego zasobu, konferencja odnosi się do kwestii wspólnoty, wzbogacając jednocześnie kontekst wystawy Utrata równowagi, w której zestawione zostały spojrzenia artystów z wielu krajów dotyczące doświadczenia tego zjawiska oraz refleksji nad nim. Przez życie nie wiedzie nas żadne modus operandi czy gotowy protokół. Przez to raz na jakiś czas musimy stawić czoła stanowi taumel (niemiecki termin na utratę równowagi). Pojawia się on lokalnie i ma charakter sytuacyjny, łącząc szereg różnych elementów. Może wyjaśnić ale też i wprowadzić zamęt, może poruszyć niebo i ziemię: destabilizuje. Według Platona, jest to stan konstytuujący całość filozoficznej myśli poprzez zdestabilizowanie podstaw wiedzy i wprowadzenie niepewności. Jako taka, utrata równowagi jest określana jako zjawisko zmysłowo-psychiczne, wywołujące niepokojące poczucie braku równowagi. Niemniej nawet w wymiarze jednostkowym, musi być ona rozpatrywana w kontekście społecznego i przestrzennego środowiska oraz relacji emocjonalnych danej jednostki. Ma ona wpływ na poszczególne osoby, sieci, grupy czy społeczeństwa. Nie ulega wątpliwości, że sposób w jaki poruszamy się po stanie utraty równowagi jest wypadkową naszego doświadczenia, refleksji, oraz zasobów, jak i reakcji otoczenia.

Konferencja Balansowanie Wspólnoty jest próbą zgłębienia zjawiska utraty równowagi szczególnie w różnych działaniach zbiorowości. Obejmując różne perspektywy szeregu dyscyplin, konferencja ma na celu zebranie różnych poglądów na temat kreatywnego poruszania się przez stan utraty równowagi, wchodzenia weń i zeń wychodzenia. Prezentując różnorodne głosy – od filozoficznych po reprezentujące nauki przyrodnicze, od historycznych po przedstawiające badania estetyczne i artystyczne – będzie próbą zbadania między-relacyjnych strategii poruszania się w sposób produktywny po stanie utraty równowagi, w ramach naszych fizycznych i społecznych środowisk.

 


PROGRAM:
 

PIĄTEK 1.12.2017

- 16:00: Wprowadzenie, Jarosława Lubiaka: Semantyka pojęcia dizziness”.

- 16:20: Wprowadzenie, Leonhard Anderwald + Ruth Grond: Czym jest utrata równowagi? – Źródło badań.

- 16:50: Wykład przewodni prof. Haralda Katzmaira: Taumel” i jedność.

- 17:20: Pokaz wideo-performensu.

- 17:30: Wykład Marcus Steinwega: Zawroty głowy, współodpowiedzialność i niespójność.

- 18:00: Dyskusja panelowa.

 

SOBOTA 2.12.2017

- 11:00: Wykład: Dr Mathias Benedek: Kolektywna kreatywność?

- 11:30: Wykład: Michał Matuszkiewicz: VR i ciało.

- 12:00: Wykład: Karolina Wiktor: Utrata Równowagi w sztuce i życiu.

- 12:30: Wykład: Anna Kim: Wspólnotowe sposoby destrukcji.

- 13:00: Dyskusja panelowa.

- 14:00: Przerwa lunchowa

- 15:00: Rozmowa Katrin Bucher Trantow i Oliver Ressler

- 15:30: Dr Bogna Kietlińska: Miasto, jako utrata równowagi i współodpowiedzialność.

- 16:00: Dr Karoline Feyertag: Filozoficzne podłoże utraty równowagi i wspólnotowości.

- 16:30: Dyskusja panelowa i zakończenie konferencji.

 

 Więcej informacji na: http://u-jazdowski.pl/

 

UCZESTNICY: Ruth Anderwald + Leonhard GrondPh.D. Mathias BenedekKatrin Bucher Trantow, Ph.D. Karoline FeyertagHarald KatzmairAnna Kim, Jarosław Lubiak, Oliver Ressler, Karolina WiktorPh.D. Bogna Kietlińska.

01.12 - 02.12.2017 Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski
ul. Jazdów 2
Warszawa