Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

Constanze Dennig „Extasy rave“ 
Czytanie performatywne sztuki
Przekład: Piotr Szalsza

EXTASY RAVE
Jest rok 2045. Wszyscy, którzy ukończyli 80 rok życia, muszą poddać się testowi, który zadecyduje o tym, czy będą mogli żyć dalej. W sterylnej, zamkniętej poczekalni, na zapleczu głównych wydarzeń, pięć sędziwych postaci oczekuje na ostateczny wynik. Będzie on podany w ramach specjalnego widowiska, czyli Extasy Rave.

Osoby, które nie uzyskają wymaganej ilości punktów, kwalifikują się do final-party, imprezy połączonej z eutanazją. Starzy ludzie na różne sposoby próbują przezwyciężyć strach przed śmiercią. Ironizując, opowiadają o swoim życiu, które w wyniku show, dzięki uzyskaniu wymaganej ilość tzw. „punktów przeżycia”, być może przedłużone zostanie o jeden rok.

Oblanie testu to jeszcze nie jest wyrok: pozostaje kilka dni na znalezienie zastępstwa, czyli kogoś, kto umrze za ciebie. Jeśli nikogo takiego nie masz, jesteś serdecznie zaproszony do wzięcia udziału w imprezie swojego życia. Wszystko pójdzie na żywo, przecież telewizja nie darowałaby sobie takiego reality show! Możesz skorzystać z ostatniego życzenia: wybrać sobie muzykę, przy której wychylisz swoje ostatnie, zatrute, prosecco.

Constanze Dennig – ur. w 1954 r. w Linzu. Neurolog, pisarka, reżyserka i producentka teatralna, dyrektorka prywatnego “Theater am Lend”. W swojej twórczości scenicznej korzysta z doświadczeń psychoterapeutycznych, choć styl, w jakim pisze, to bardziej satyra społeczno krytyczna.
Po ukończeniu studiów medycznych założyła w Grazu i Wiedniu prywatne centrum psychoterapeutyczne. Od 2007 łączy praktykę lekarską z prowadzeniem własnego teatru, pisaniem oraz produkcją spektakli.
Jest autorką kilku powieści oraz kilkunastu sztuk. Największym sukcesem scenicznym (w krajach niemieckojęzycznych i w Rosji) okazała się Extasy Rave, sztuka z 2003 roku.

Reżyseria: Grzegorz Matysik
Tłumaczenie: Piotr Szalsza
Wprowadzenie: dr Krzysztof Tkaczyk


Obsada:
Henryk Łapiński
Tadeusz Borowski
Katarzyna Łochowska
Marzena Trybała
Bartłomiej Nowosielski
Julia Konarska
Sławomira Łozińska (gościnnie)

03.06.2019 /pon./, 19.00
Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza
ul. Jaracza 2, Warszawa
Wstęp wolny / po polsku

 

03.06.2019 19:00 Teatr Ateneum
ul. Jaracza 2
Warszawa
Wstęp wolny / po polsku