Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

Wykłady dra Markusa Osterriedera

17.10.2017 - Kraków: Szkoła Waldorfska im. J. Korczaka, ul. Kazimierza Wielkiego 33 
18.10.2017 - Warszawa: Austriackie Forum Kultury w Warszawie, ul. Próżna 7/9

Świat w okresie przełomu: aktualna sytuacja polityczna i społeczna Europy sto lat po roku 1917


Współczesne wojny, przewroty polityczne, kryzys migracyjny ukazują problemy, które nie mogą zostać rozwiązane w oparciu o dotychczasowy sposób myślenia. Również lęki i odrzucanie powodowane antypatią w żadnym wypadku nie mogą pomóc w znalezieniu  drogi na przyszłość. Potrzebne jest raczej zrozumienie głębiej ukrytych związków , co jest istotnym warunkiem do koniecznej przemiany duchowej.  To ona może doprowadzić do  społecznych i politycznych reform. 

19.10.2017 - Warszawa: Przedszkole Integracyjne nr 6, ul. Cecylii Śniegockiej 4/6

Walka o ludzką tożsamość: Pomiędzy świadomą reakcją a siłą instynktu. 


Toczy się dzisiaj ważka dyskusja związana z  poszukiwaniem duchowej i kulturowej tożsamości człowieka. Co stanowi głębsze tło tego procesu? Dlaczego  w społeczeństwie ciągle pojawiają się  dzisiaj  tak głębokie, niemożliwe  do pogodzenia polaryzacje? I jak te polaryzacje  mogą zostać usunięte?
Wykład dra Markusa Osterriedera pogłębi niektóre aspekty jego wykładu odbywającego się dn. 18.10.2017 w Austriackim Forum Kultury, ale można go będzie zrozumieć również bez wysłuchania poprzedniego.


Dr Markus Osterrieder
, ur. w 1961 r. w Monachium. Studiował historię Europy Wschodniej, slawistykę i nauki polityczne. Po wieloletniej działalności w Instytucie Wschodnioeuropejskim w Monachium pracuje dzisiaj jako niezależny historyk, publicysta i wykładowca w kraju i za granicą przede wszystkim nad zagadnieniami wymiany i przekazu kulturowego pomiędzy Wschodem i Zachodem. Autor m. in. takich publikacji jak "Sonnenkreuz und Lebensbaum. Irland, der Schwarzmeer-Raum und die Christianisierung der europäischen Mitte  (Krzyż słoneczny i drzewo życia. Irlandia, Obszar Czarnomorski i chrystianizacja Europy  Środkowej),Stuttgart 1995, "Das wehrhafte Friedensreich. Bilder von Krieg und Frieden in Polen-Litauen (1505-1596)." (“Obronne królestwo pokoju. Obrazy wojny i pokoju w Rzeczypospolitej Obojga Narodów 1505 – 1596” ),Wiesbaden 2004; "Durchlichtung der Welt: Altiranische Geschichte" (Świat przeniknięty światłem. Historia starożytnego Iranu.), Kassel 2008; „Welt im Umbruch. Nationalitätenfrage, Ordnungspläne und Rudolf Steiners Haltung im Ersten Weltkrieg“ (Świat w okresie przełomu, problem nacjonalizmu. Plany porządku światowego i postawa Rudolfa Steinera podczas I wojny światowej), (Stuttgart 2014).

Wykład organizowany przez Towarzystwo Antropozoficzne w Polsce - Koło Warszawskie.


18.10 - 19.10.2017 18:00
Kraków, Warszawa - Austriackie Forum Kultury oraz Przedszkole Integracyjne nr 6
AFK: Wstęp wolny, pozostałe miejsca: opłaty za wstęp