Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

Tora w zwierciadle sztuki” – wykład ilustrowany Moniki Krajewskiej

Tora – nauka, Tora – prawo religijne, Tora – Pięcioksiąg Mojżesza, Tora – Biblia hebrajska, Tora – zwój uroczyście odczytywany, Tora – pretekst do piękna. Choć sam zwój Tory, odczytywany z bimy w ramach modlitw, nie może być zdobiony a jedynie perfekcyjnie wykaligrafowany. To przedmioty otaczające Torę, jak sukienki, futerały, tarcze, wskazówki, oraz taśmy do jej związania zdobne są w wersety i ornamenty. Podsycana przez tradycję ręcznego kopiowania Tory sztuka kaligrafii zaowocowała powstaniem mikrografii, tzn. tworzenia obrazów z tekstu.
Tematem bogato ilustrowanej prelekcji będą zarówno różne odcienie znaczeniowe słowa Tora, tradycja sporządzania zwoju przez kopistę i rytuał odczytywania go w synagodze, jak i przedmioty zdobiące zwój Tory.

Monika Krajewska od ponad 30 lat zajmuje się sztuką żydowską. Autorka albumów fotograficznych o cmentarzach żydowskich: Czas kamieni” i A Tribe of Stones”. Prowadzi warsztaty sztuki żydowskiej oraz tworzy prace inspirowane tradycyjną wycinanką żydowską.

28.08.2017 17:30 Austriackie Forum Kultury
ul. Próżna 7/9
00-107 Warszawa
Wstęp wolny

Partnerzy