Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

„Upolityczniona prywatność”
Warsztat o literaturze zaangażowanej z udziałem Norberta Gstreina
Uczestnicy: Joanna Jabłkowska, Henk de Berg, Gudrun Heidemann, Iris Hermann, Carola Hilmes, Aneta Jachimowicz, Kalina Kupczyńska, Grażyna Kwiecińska, Helmut Peitsch, Artur Pełka, Leszek Żyliński

Partnerzy: Deutsche Akademischer Austauschdienst – DAAD, Institut für Germanistik der Universität Lodz

Workshop jest swoistą kontynuacją konferencji „Literatur und Engagement“, która odbyła się we wrześniu 2017 r. na Uniwersytecie Łódzkim. Spotykamy się, by w małym gronie literaturoznawców z Austrii, Niemiec, Polski i Wielkiej Brytanii ponownie podnieść złożone kwestie dotyczące stanowiska literatury wobec aktualnej sytuacji społeczno-politycznej. Punktem wyjścia i inspiracją do dyskusji będzie najnowsza powieść Norberta Gstreina „Die kommenden Jahre” (Hanser 2018) oraz aktualne eseistyczne i teoretyczne teksty obracające się wokół tematu literatury zaangażowanej. Norbert Gstrein uświetni spotkanie czytaniem powieści i udziałem w dyskusji.

08.12.2018 /sob./, 12.00-18.00
Fakultet Filologiczny Uniwersytetu Łódzkiego
ul. Pomorska 171/173
Łódź 

Wstęp wolny / po niemiecku


Rozmowa z Norbertem Gstreinem
Prowadzenie: Adam Krzemiński, „Polityka”

Norbert Gstrein urodził się w 1961 roku w Mils w austriackim Tyrolu. Studiował matematykę i filozofię języka w Innsbrucku, Stanfordzie i Erlangen. Laureat wielu nagród literackich, m.in. Nagrody im. Alfreda Döblina i Nagrody im. Uwe Johnsona. Dużo czasu spędził za granicą: mieszkał w Anglii, Szwajcarii, Francji i Chorwacji. Po polsku ukazały się jego „Angielskie lata“ i „Rzemiosło zabijania“ w przekładzie Elżbiety Kalinowskiej.

10.12.2018 /pon./, 18.00
Austriackie Forum Kultury
ul. Próżna 7/9
Warszawa
Po polsku i niemiecku, tłumaczenie symultaniczne
Wstęp wolny

 

 

 

08.12 - 10.12.2018
Łódź, Warszawa
Wstęp wolny