Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

W kolekcji Muzeum Chopina znajdują się nie tylko jedne z najcenniejszych rękopisów muzycznych polskiego twórcy. W skarbcu przechowywany jest również wyjątkowy autograf innego kompozytora – Wolfganga Amadeusza Mozarta. Prezentacja Kwartetu fortepianowego g-moll KV 478 to niezwykle rzadka okazja, aby na własne oczy zobaczyć rękopis muzycznego geniusza z Salzburga. Jest również pretekstem do opowieści o znaczeniu muzyki Mozarta w twórczości Fryderyka Chopina.
Chopin debiutował na arenie międzynarodowej kompozycją nawiązującą wprost do dzieła Mozarta – Wariacjami op. 2 na temat z opery Don Giovanni – z których dwie pokazywane są na wystawie. Podziw i szacunek dla muzycznej tradycji przejawiał się u Chopina nie tylko w uwielbieniu dzieł Mozarta, ale także Jana Sebastiana Bacha. Jego preludia i fugi z Das Wohltemperierte Klavier stały się inspiracją do Chopinowskiego cyklu Preludiów op.28.
Pamiątki chopinowskie prezentowane na wystawie opowiadają o wpływie tradycji klasycznej na jego dzieła, wybory estetyczne i wizerunek. Twórczość Chopina – wielkiego romantyka – niemal zawsze cechowały umiarkowanie i dyscyplina.

Wystawa organizowana przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina

01.08 - 15.09.2017 Muzeum Fryderyka Chopina
ul. Okólnik 1
Warszawa
Bilety na miejscu

Partnerzy