Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

Otwarcie wystawy
Tell Me More
Artyści: Stephan Blumenschein, Polen Performance (Justina Los, Mikołaj Sobczak)
Kuratorka/Kuratorin: Agata Cieślak


08.10 — 16.11.2018
Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9
Otwarcie: poniedziałek 08.10 o 18:00

Austriackie Forum Kultury zaprasza na wystawę, na której zaprezentowane zostaną nowe prace artystów. Podczas wernisażu odbędzie się część performatywna, podczas której Justina Los (Polen Performance) opowie o (zerwanej) przyjaźni, trudach pracy i bycia razem na odległość, a Stephan Blumenschein dokona analizy wernisażu, jako potencjalnego medium twórczego.

_______________________________


Sytuacja kuratorska zawsze związana jest z gościnnością. Pociąga za sobą zaproszenia dla artystów, dzieł sztuki, kuratorów, odbiorców, a czasem także instytucji; ludzie i przedmioty są przyjmowane, goszczone i tymczasowo razem ze sobą przebywają. Jest swoistym udogodnieniem dla komfortu osobistego i rzeczowego, a także reakcją na potrzebę uznania, szacunku lub uwagi. Wreszcie, i co bardzo ważne, sytuacja kuratorska funkcjonuje w przestrzeni między bezwarunkową akceptacją drugiego podmiotu a ograniczeniami legitymizowanymi przez różne reguły i przepisy.
(za Beatrice von Bismarck)

Co, jeśli wystawa, a właściwie jej wernisaż jest dziełem sztuki samym w sobie? Jak decyzja artysty o wzięciu odpowiedzialności za wszelkie dodatkowe kwestie, które formułują się dzięki wspólnocie – w tworzeniu, wykonywaniu, produkcji, wystawianiu, czy po prostu byciu razem wpływa na sztukę? Kto jest gospodarzem, gdy performer przejmuje kontrolę? Jakie, w czasach, kiedy obcowanie z kulturą i sztuką ma charakter eventu jest znaczenie wernisażu? I wreszcie, jak tak naprawdę rozumieć sztukę, jeśli wszelkie utrzymujące ją struktury są ukryte? 


Projekt powstał dzięki wsparciu finansowemu Winkler Innovation Group. 

08.10 - 17.11.2018 18:00 Austriackie Forum Kultury
ul. Próżna 7/9
Warszawa
Wstęp wolny