Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

Austriackie Forum – sto procent kultury

Przyznanie literackiej nagrody im. Ingeborg Bachmann jest wydarzeniem, które cała Austria śledzi z zapartym tchem. Telewizja transmituje konkursowe odczyty autorów i autorek, a opinie jurorów są tematem codziennych felietonów. W zeszłym roku Ferdinand Schmalz przyjechał do Warszawy ze swoją sztuką Pożeracze serc, w lipcu tego roku otrzymał nagrodę im. Bachmann – gratulujemy! Odznaczona została także inicjatywa Chlebem i Solą“ – otrzymała ona Intercultural Achievement Award, która przyznawana jest przez austriacki MSZ organizacjom pozarządowym za wybitne działania na polu dialogu międzykulturowego.

Austriackie Forum Kultury żyje w kulturze, z kulturą i dla kultury, czego dowodem jest obszerny jesienny program imprez. W centrum naszego zainteresowania znajduje się, jak zawsze, dialog między Polską i Austrią we wszystkich dziedzinach sztuki. Obecnie najbardziej koncentrujemy się na sztukach wizualnych. Wystawy austriackich artystów prezentowane są między innymi w Zachęcie (Maria Lassnig), w Zamku U-jazdowskim (wystawa Utrata równowagi“), w Lokalu_30 (VALIE EXPORT razem z Natalią LL), w krakowskim Bunkrze Sztuki (Ines Doujak), w MOCAKu (Rainer Prohaska), w białostockim Arsenale i w lubelskiej Galerii Labirynt (Ovidiou Anton) oraz, jak zwykle, w Austriackim Forum Kultury. Sztuka zawsze odzwierciedla aktualne problemy społeczne i dlatego umożliwia zrozumienie tego, co porusza ludzi w danym kraju czy regionie.

Spędziłem w Polsce cztery bardzo różnorodne, ekscytujące, wzbogacające i piękne lata, które upłynęły stanowczo za szybko, i nadeszła dla mnie pora powrotu do Wiednia. W tym czasie wspaniały zespół Forum zorganizował ponad 1800 wydarzeń kulturalnych, powitał w Polsce 1463 artystów i naukowców z Austrii oraz każdego roku współpracował z ponad 250 polskimi instytucjami partnerskimi. Dla mnie osobiście był to wspaniały czas, za który bardzo dziękuję, i życzę mojemu następcy Rupertowi Weinmannowi podobnie pięknego i ciekawego pobytu w Warszawie.

Martin Meisel

Link do aktualnego programu na wrzesień i październik znajduje się po prawej stronie.

07.10 - 31.10.2017 Austriackie Forum Kultury
ul. Próżna 7/9
00-107 Warszawa