Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

Spotkania z Tanią Malarczuk – autorką powieści „Zapomnienie“

"Zapomnienie" to znakomicie opowiedziana historia polskiego wizjonera ukraińskiej państwowości!
Tania Malarczuk (ur. 1983 w Iwano-Frankiwsku), jeden z najciekawszych głosów współczesnej literatury ukraińskiej, pisarka niestroniąca od trudnych tematów, debiutuje nad Wisłą książką na wskroś przesiąkniętą motywami polskimi. 2018 r. otrzymała Nagrodę im. Ingeborg Bachmann. Od 2011 r. mieszka w Wiedniu.
"Zapomnienie" – uhonorowane tytułem Książki Roku BBC Ukraine 2016 – jest rozpisaną na dwie historie i rozciągniętą na przestrzeni lat opowieścią o ukraińskiej państwowości, jej niełatwym kształtowaniu się i jeszcze trudniejszych próbach jej obrony. Centralną postacią jest tu Wiaczesław Lipiński – z pochodzenia Polak, z wyboru Ukrainiec, twórca nowoczesnego konserwatyzmu ukraińskiego i zagorzały przeciwnik myśli nacjonalistycznej. Śledząc losy tego niezwykle ciekawego filozofa i polityka, który pewnego dnia po prostu wymyślił sobie nową narodowość, polski czytelnik ma okazję nie tylko lepiej poznać dzieje państwowości naszych wschodnich sąsiadów, ale co istotniejsze, zrozumieć nieoczywistość i swoistą paradoksalność pojęcia – naród.

Przełożył: Marcin Gaczkowski
Wydawnictwo Warstwy, 2019

09.10.2019 /śr./,11.00
Katolicki Uniwersytet Lubelski
al. Racławickie 14, Lublin
Po niemiecku
Wstęp wolny

09.10.2019 /śr./, 18.00
Centrum Spotkania Kultur
w Lublinie, sala kinowa
plac Teatralny 1, Lublin
Po polsku i ukraińsku, z tłumaczeniem konsekutywnym na polski
Wstęp wolny

10.10.2019 /czw./Do./, 17.00
Instytut Filologii Germańskiej
Wydział Filologiczny UŁ
ul. Pomorska 171/173, Łódź
W ramach konferencji „Efekty Lete – Forensyka zapominania”
Po niemiecku
Wstęp wolny

09.10.2019 11.00 Katolicki Uniwersytet Lubelski
Al. Racławickie 14
Lublin