Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

Harry Weber
Wiedeń dziś. Współczesny żydowski Wiedeń na fotografiach”

Cykl fotografii dokumentuje życie codzienne żydowskiej diaspory w Wiedniu. Bohaterami zdjęć są wiedeńczycy i wiedenki, którzy w różny sposób utożsamiają się z żydowskością — Weber z niezwykłą precyzją potrafi rozpoznać i uchwycić zarówno to, co spontaniczne, jak i to, co zrytualizowane. Wybór fotografii jeszcze bardziej podkreśla różnorodność środowiska żydowskiego. Jest to pierwsza tak obszerna dokumentacja fotograficzna diaspory żydowskiej w Wiedniu po Shoah.

Harry Weber (1921 – 2007), urodził się w Wiedniu, w 1938 roku wyemigrował do Palestyny, gdzie do 1946 roku służył jako żołnierz. Jego matka zginęła w czasie Zagłady. Po powrocie do Austrii mieszkał w Wiedniu i Salzburgu. Od 1952 roku członek austriackiej redakcji Sterna“, gdzie w latach 1959 – 1974 pracował jako szef działu fotograficznego. Opublikował wiele albumów fotograficznych, m.in. Wien bei Nacht“ [Wiedeń nocą] i Wien — Gesichter einer Stadt“ [Wiedeń — oblicza miasta]. W 1994 roku Muzeum Historyczne Miasta Wiednia zaprezentowało jego cykl fotograficzny Die Anderen“ [Inni], w tym samym roku otrzymał Nagrodę Dr. Karla Rennera w dziedzinie publicystyki.

Spuścizna Harry‘ego Webera znajduje się w austriackiej Bibliotece Narodowej. Fotografie zaprezentowane na wystawie w Austriackim Forum Kultury Harry Weber podarował Muzeum Żydowskiemu w Wiedniu.

Na zdjęciu: Harry Weber, copy rights: Jüdisches Museum Wien

26.08 - 14.09.2018 16:30 Austriackie Forum Kultury
Próżna 7/9
Warszawa

Partnerzy