Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

Historia Forum
Austriackie Forum Kultury w Warszawie ma już pięćdziesięciopięcioletnią tradycję. Założone w 1965 roku jako Austriacki Instytut Kultury było pierwszą taką instytucją powstałą za żelazną kurtyną. Siedziba przy ulicy Próżnej od samego początku była miejscem dialogu i wymiany intelektualnej. Do stałych gości należeli Zbigniew Herbert, Władysław Bartoszewski, Tadeusz Mazowiecki. Instytut często nazywano „oknem na Zachód”, a jego rola pomostu między oboma światami stała się przedmiotem badań naukowych. [i] W latach dziewięćdziesiątych wyodrębniony został Instytut Austriacki www.warszawa.oei.org.pl organizujący kursy języka niemieckiego, a działalność stricte kulturalną kontynuowano pod szyldem przemianowanego w 2001 roku Austriackiego Forum Kultury w Warszawie. Obszerny księgozbiór przekazano do Biblioteki Austriackiej utworzonej przy Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie, natomiast imponująca kolekcja płyt winylowych, przyciągająca przez lata miłośników muzyki, do dziś jest dostępna na Próżnej.

Austriackie Forum Kultury jest szczególnie związane ze swoim historycznym sąsiedztwem. Wraz z historykiem Rafałem Chwiszczukiem wydało publikację poświęconą dzielnicy żydowskiej wokół placu Grzybowskiego w Warszawie. W 2013 roku Forum przeniosło się z budynku nr 8 do odrestaurowanej kamienicy przy Próżnej 7/9.

Dzisiaj Austriackie Forum Kultury w Warszawie to miejsce licznych spotkań otwarte na zagadnienia związane z ideą społeczeństwa obywatelskiego. Już od pierwszej edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej „Warszawa Singera” jest aktywnym partnerem i gospodarzem wielu festiwalowych imprez. Przy Próżnej odbywa się też wiele wydarzeń towarzyszących Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień.  Forum to miejsce, gdzie organizowanych jest ponad 200 imprez rocznie w tym koncerty, konferencje, wieczory autorskie i wykłady, a także seminaria literackie, warsztaty przekładu, wystawy i dyskusje.


[i] Z licznych badań poświęconych historii Austriackiego Forum Kultury w Warszawie na szczególną uwagę zasługują:
- Alexander Burka, Was blieb vom Fenster in den Westen ?[Co pozostało z okna na Zachód?], Frankfurt am Main 2012.
- Filip Gańczak, Pod lupą bezpieki, dodatek do „Tygodnika Powszechnego“ 22/2015.
- Markus Eberharter, Grundlagen und Entwicklungen der österreichischen Kulturpolitik in Polen [Założenia i kierunki austriackiej polityki polityki kulturalnej w Polsce], w: Wojciech Kunicki, Zybura Marek (red.), Geschichte der literaturwissenschaftlichen Germanistik in Polen, cz. 2: Kulturpolitik und Kulturtransfer, Leipzig 2016, s. 39 – 80.


___________________________________________________

 


 

Austriackie Forum Kultury
Prezydencja EUNIC Warszawa 2020
EUNIC Cluster Warszawa

Europejskie Stowarzyszenie Narodowych Instytutów Kultury (EUNIC) jest organizacją non-profit zrzeszającą instytuty kultury i działy kulturalne ambasad państw europejskich. Biuro główne mieści się w Brukseli.

CZYM JEST EUNIC Warszawa?

EUNIC Warszawa to Stowarzyszenie Europejskich Narodowych Instytutów Kultury działające od 2007 roku i liczące blisko 30 aktywnych członków, członków stowarzyszonych i partnerów na czele z organizacją EUNIC Global z siedzibą w Brukseli. Naszą ambicją jest tworzenie efektywnych partnerstw i sieci między krajowymi instytutami kultury, ambasadami oraz innymi organizacjami w Polsce, w Unii Europejskiej i w państwach trzecich. Nasze cele to promowanie różnorodności kulturowej, a takżeorozumienia między europejskimi społecznościami oraz wzmocnienie dialogu międzynarodowego i współpracy kulturalnej. W dążeniu do nich uwzględniamy interdyscyplinarne podejście w kulturze, obejmujące między innymi humanistykę, naukę, edukację i badania naukowe. Nasza działalność koncentruje się na następujących celach:

- wzmocnieniu sieci europejskich instytutów kultury i ambasad w Warszawie oraz stworzeniu synergii i efektywnych partnerstw w ramach sieci wraz z innymi specjalistami działającymi w obszarze kultury i poza nim w Polsce,

- poszerzeniu roli kultury we współczesnym społeczeństwie oraz wzmocnieniu poczucia przynależności do bogatej i zróżnicowanej europejskiej społeczności kulturalnej,

- promowaniu kultury europejskiej i jej wartości, takich jak różnorodność kulturowa, dialog międzykulturowy, równouprawnienie płci i wielojęzyczność,

- wzmocnieniu i utrzymaniu dialogu kulturowego, wymiany i współpracy z państwami trzecimi.

Wśród projektów, w organizacji których bierze udział EUNIC Warszawa wymienić można: obchody Europejskiego Dnia Języków i Międzynarodowego Dnia Tłumacza, Wiersze w mieście, Spoke'N'Word Festival (slam poetycki) oraz konferencje interdyscyplinarne (planowane na 2020: konferencja nt. równouprawnienia płci; konferencja nt. miast o zrównoważonym rozwoju).

W roku 2020 prezydencję w ramach EUNIC Warszawa sprawuje Austriackie Forum Kultury w Warszawie pod kierownictwem dyrektora Ruperta Weinmanna.

Więcej informacji:
EUNIC - Warszawa: https://eunic.pl/#home
EUNIC - biuro główne w Brukseli.: www.eunicglobal.eu

 

 

 

 

 

 

 

01.01.2020