Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

Żydowski Salon Literacki: promocja książki Bądź moim bogiem” Remigiusza Grzeli
Fragmenty książki przeczyta Danuta Stenka.
Piosenki Wiery Gran zaśpiewa Monika Chrząstowska.

Bądź moim Bogiem” Remigiusza Grzeli to pierwsza powieść osnuta wokół historii Wiery Gran, opublikowana jeszcze za jej życia w 2007 roku. Po 10 latach Wydawnictwo Prószyński i S-ka publikuje ją w zupełnie nowym, zmienionym wydaniu. W tej literackiej konwencji Remigiusz Grzela z właściwą sobie dyskrecją próbuje ocalić relację ze spotkania z Wierą Gran w ostatnich latach jej życia. Pytając przy tym o prawdę o nas samych w zderzeniu z biografiami innych. W 2017 roku mija 10 lat od śmierci legendarnej pieśniarki.

Remigiusz Grzela – dziennikarz, prozaik, dramaturg. Autor kilkunastu książek, w tym m.in. książek poświęconych postaciom Franza Kafki, Joanny Penson, Wiery Gran i Ireny Gelblum (Irena Conti Di Mauro), wywiadów-rzek z Marianem Kociniakiem i Barbarą Krafftówną oraz zbiorów wywiadów m.in. Hotel Europa”, Wolne”, Obecność”. Jest też autorem ośmiu sztuk teatralnych. W Teatrze Żydowskim w Warszawie prowadzi cykl spotkań poświęconych wybitnym twórcom pt. Bagaże kultury”.

Danuta Stenka - aktorka. Dzieciństwo spędziła  na Kaszubach. Ukończyła Studium Aktorskie przy Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, na deskach którego debiutowała w 1982 w "Betlejem Polskim" Lucjana Rydla. W latach 1984–1988 występowała na scenie Teatru Współczesnego w Szczecinie. Następnie przeniosła się do Teatru Nowego w Poznaniu, a w 1991 grała na deskach Teatru Dramatycznego w Warszawie. Obecnie Danuta Stenka jest aktorką warszawskiego Teatru Narodowego. Ma na swoim koncie kilkadziesiąt ról teatralnych, filmowych i serialowych oraz liczne nagrody Złotej Kaczki za najlepsze role filmowe (m.in. "Chopin. Pragnienie miłości", "Uwiklanie", "Nad życie").

Monika Chrząstowska-Zwierzchowska (ur. 1976) – polska aktorka teatralna. W latach 1994-1997 adeptka, a w latach 1998-2000 i ponownie od 2002 roku aktorka Teatru Żydowskiego w Warszawie. Ukończyła Studio Aktorskie przy Teatrze Żydowskim. Współpracowała z Teatrem Rozrywki w Chorzowie (West Side Story”) oraz z Teatrem Rampa na Targówku (Brat naszego Boga”, Sztukmistrz z Lublina”). Zagrała w spektaklach Teatru Telewizji (Dokument podróży”, Błękitny zamek”). Ma na swoim koncie współpracę z reżyserami takimi jak: Laco Adamik, Piotr Cieplak, Paweł Paszta, Szymon Szurmiej, czy Michał Zadara.

02.09.2017 17:00 Austriackie Forum Kultury
ul. Próżna 7/9
00-107 Warszawa
Wstęp wolny