Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

"Slowstepper - On The Edge Of Survival"
Kroczący powoli – na krawędzi przetrwania

Niesporczaki (łac. Tardigrada od łac. tardigradus – krocząc powoli), to wszechobecne mikroskopijne zwierzęta, które potrafią przetrwać prawie w każdych warunkach na ziemi, niezależnie od ekstremalnych temperatur, ciśnienia, promieniowana (także w przestrzeni kosmicznej)


Czas trwania: 45-50min
Performance: Hygin Delimat
Choreografia: Hygin Delimat
Światło i scenografia: Hygin Delimat
Dźwięk: NASA, Karol Kensee (remix muz. Alice Coltrane`a)
Mentoring: Rui Horta
Podziękowania dla: Noemi Wagner, Wiktora Janasa, Rity Vilhena, Karola Kensee, Ines Santos, i Karoliny Wycisk za pomoc na różnych etapach pracy.
Produkcja: Hygin Delimat

Na krawędzi Przetrwania. W najistotniejszej potrzebie Przetrwania nie różnimy się od innych gatunków. Wszystkie one potrzebują pożywienia i odpowiedniego środowiska do życia.  Jednakże, czym jest to coś, czego do przetrwania potrzebujemy tylko my-ludzie? Może sfera życia poza kwestią samego przeżycia, jest tą, która odróżnia nas od innych organizmów?
Przetrwanie jest widoczne w fizycznych dualizmach: słaby-silny, doskonały-bezradny… Z jednej strony to Ciało na krawędzi, Ciało w kryzysie, Ciało, które wyszło cało z katastrofy lotniczej, Ciało odwodnione i bez energii. Jednak istnieje również superbohater Przeżycia, który ma Ciało wytrenowane i świetne przygotowane, Ciało sportów ekstremalnych, Ciało Mocy.
Ruch jest główną siłą napędową performance`u. Kroczący powoli eksploruje ekstrema: wewnętrznego oporu, szybkości, czasu trwania i potencjalnego piękna, które tworzy się w konsekwencji tak badanego ruchu.


Hygin Delimat jest choreografem mieszkającym w Wiedniu a obecnym na wielu scenach tańca Europy Środkowej. Ukończył kierunek Movement Research (M.A.) i Pedagogikę Tańca (M.A.) na Uniwersytecie Antona Brucknera w Linz. Jako tancerz występował dla Elio Gervasi`ego, Georga Blaschke, Rose Breuss, Liv O’Donoghue, Willy`ego Dorner`a i Roberta Clark`a. W roku 2013 był stypendystą stowarzyszenia DanceWEB w Wiedniu. Jest choreografem licznych przedstawień w całej Europie (m.in. dla architekturforum Linz, Aura Dance Theatre Lithuania, Hannesa Kerschbaumer`a) oraz rezydentem wielu rezydencji artystycznych (O Espaco Do Tempo Montemor-O-Novo, Arts Printing House Vilnius, Komuna//Warszawa, Derida Dance Center Bulgaria, Michael Douglas Collective Cologne, Klub Żak Gdańsk, ostatnio także w Kampali, w Ugandzie). Oddany idei multidyscyplinarności, Hygin Delimat chętnie współpracuje z artystami z innych dziedzin sztuki: kompozycji współczesnej, sztuk wizualnych i nowych mediów. Jako artysta ruchu w swych badaniach integruje podejście i filozofię urban movement (bboying, tricking, hiphop) i metod somatycznych.

www.hygindelimat.com


XII Mandala Performance Festival prezentuje w tym roku spektakle o niestabilności dzisiejszych czasów, w których stereotypy, rytuały i tradycje, nie są w stanie zapobiec współczesnej alienacji. Twórcy krytykują i podważają powierzchowne postrzeganie europejskiego dziedzictwa kulturowego i estetyki. Chcą obudzić ze snu nasze sumienia znieczulone konsumpcjonizmem, zmuszają do refleksji na temat lęków i cierpień innych ludzi. Poruszają kwestie odpowiedzialności i uczciwości w życiu. Choreografowie stale prowokują do myślenia o sprzecznościach współczesnej rzeczywistości, nie chcą pozostać obojętni wobec mocy marzeń. Wszechstronność i zdolność do łączenia tradycji i innowacji, oryginalność dramaturgii, stanowią o s...ukcesie i jakości przedstawień.

Mandala Performance Festival odbywa się we Wrocławiu od roku 2005 ( w przestrzeniach alternatywnych i klubowych, w galeriach, w Biurze Festiwalowym IMPART i w Centrum Inicjatyw Artystycznych). Podczas jedenastu edycji wydarzenia w Mandala Performance Festival uczestniczyło ponad 100 artystów z 22 krajów, m.in. z Polski, USA, Niemiec, Białorusi, Holandii, Portugalii, Szwajcarii, Belgii, Norwegii, Szwecji, Japonii, ze Słowenii, z Francji, Wielkiej Brytanii, Kanady, Meksyku, Brazylii, Włoch, Argentyny, Węgier, Litwy.
Są wśród nich tacy twórcy, jak: Sharon Feder, Joan Laage, Miho Iwata, Minako Seki, Ryuzo Fukuhara, Arkadi Zaides, Kenneth Flak, Delgado Fuchs, Su-En, Slava Inozemcev, Teatr Limen, Dada Von Bzdülöw, Teatr Tańca Arka, Teatr Patrz Mi Na Usta, Teatr Okazjonalny, Yoshiko Kinohita, Sławek Bendrat, Oijn Tsutomu Yoshida, Janusz Orlik, Anita Wach, Barbara Bujakowska, Dominika Knapik, Harakiri Farmers, Pink Mama Theatre, Niezależna Manufaktura Taneczna, Sopocki Teatr Tańca, Teatr Rozbark, Teatr Hoteloko, Ewa Staroń, Yola Wesołowska, Stan Michalak, Tomasz Bazan, Anna Piotrowska, Nicolas Roses, Clara Saito, Fernando Belfiore, CollettivO CineticO, Francesca Pennini, Desiderio Däxuni Sánchez, Weronika Pelczyńska, Juan Pablo Camara, Maciej Sado, Agata Maszkiewicz, Agata Siniarska, Wojciech Grudziński, Aurora Lubos, Sylwia Hanff, Simon Tanguy.

27.05.2018 19:30 Centrum Inicjatyw Artystycznych
ul. Tęczowa 79/81
53-603 Wrocław
Wstęp wolny