Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

Między Google i McKinseyem. Życie w sieci, globalna digitalizacja i zanik osobowości.
Spotkanie z austriacką pisarką Kathrin Rögglą
Prowadzenie: Prof. Joanna Jabłkowska (Uniwersytet Łódzki)
Spotkanie po polski i niemiecku, z tłumaczeniem konsekutywnym na polski 


Kathrin Röggla (ur. 1971 w Salzburgu, mieszka w Berlinie) nazywana jest córką Elfriede Jelinek. Porównanie to jest trafne, jeśli założymy, że wyróżnikami twórczości obu autorek są krytyka języka i gra językowa, obnażające słabości i patologie współczesnych społeczeństw, oraz bezwzględna krytyka zniewolenia jednostki poprzez pozornie demokratyczne, w istocie zaś ograniczające indywidualność mechanizmy władzy.
O ile jednak Jelinek interesuje się nie tylko problemami globalnymi (na przykład wojną w Iraku czy terroryzmem), przede wszystkim koncentrując się na krytyce współczesnej Austrii i na jej braku rozliczenia z przeszłością, to Röggla deklaruje otwarcie, że ojczyzna nie jest jej tematem, wypaliłaby się, zajmując się Austrią.
Obserwuje społeczności świata, młodych ludzi, nowe rynki pracy, kontakty między Europą i tak zwanymi krajami rozwijającymi się. Opisuje zagrożenia, patologie, niebezpieczeństwa groźniejsze niż wojna, bo niewidoczne, ładnie opakowane, stanowiące pozór życia w luksusie i w wolności. W rzeczywistości, zdaniem pisarki, żyjemy w korporacyjnym porządku i ograniczamy nasz język do ogólnie zrozumiałych, odartych z własnego znaczenia słów: monitoring, good governance, consultancy, benchmarks, assessement…

Wieczór autorski został zorganizowany przez Austriackie Forum Kultury w Warszawie we współpracy z Instytutem Germanistyki Uniwersytetu Warszawskiego oraz organizatorami projektu Topographien der Globalisierung/Topographies of Globalization” www.humboldtalumni.weebly.com (koordynacja: dr Ewa Wojno-Owczarska)

22.01.2018 18:00 Austriackie Forum Kultury
ul. Próżna 7/9
Warszawa
wstęp wolny