Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

Sytuacja Romów i Sinti w Polsce, Austrii i Europie: między tragiczną przeszłością a niepewną przyszłością?

Za punkt wyjścia do dyskusji posłuży wydana we współpracy z Ambasadą Austrii publikacja Beyond the Roma Holocaust – From Resistance to Mobilisation” (Universitas, 2017), której autorzy analizują wpływ, jaki tragedia Porajmos – Holokaustu Romów i Sinti podczas II wojny światowej – miała na współczesną tożsamość tych społeczności w Europie.
Podczas debaty eksperci z Polski i Austrii – w tym współautorzy publikacji – przyjrzą się obecnej sytuacji europejskich Romów i Sinti, ze szczególnym uwzględnieniem perspektywy młodego pokolenia. Będzie to także doskonała okazja do zastanowienia się nad kwestią politycznego zaangażowania przedstawicieli Romów i Sinti, z drugiej zaś strony – nad przyszłością polityk wdrażanych przez różne państwa członkowskie UE oraz samą Unię wobec tych społeczności.
W dyskusji udział wezmą m.in. dr Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich RP (tbc), Konstanty Gebert, dziennikarz i publicysta, prof. Sławomir Kapralski z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, redaktor publikacji i członek The Gypsy Lore Society, Martina Maschke z Federalnego Ministerstwa Nauki, Szkolnictwa i Badań/Przewodnicząca Komitetu IHRA ds. Ludobójstwa Romów (tbc) oraz dr Anna Mirga-Kruszelnicka, wiceprezeska European Roma Institute for Arts and Culture (tbc).

26.05.2018 18:00 Austriackie Forum Kultury
ul. Próżna 7/9
Warszawa
Wstęp wolny / po polsku i niemiecku, tłumaczenie symultaniczne