Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

Adolf Krischanitz - projektant pawilonu Muzeum nad Wisłą oraz Georg Schöllhammer - austriacki kurator i redaktor magazynu „springerin” poświęconego sztuce współczesnej porozmawiają o nowym pawilonie Muzeum na spotkaniu p.t. "Pudełko na sztukę - wokół architektury Muzeum nad Wisłą"

„Muzeum nad Wisłą” zostało otwarte 25.03.2017 r. Pawilon wcześniej służył jako tymczasowa siedziba Kunsthalle w Berlinie i obecnie został użyczony Muzeum bezpłatnie przez wiedeńską fundację Thyssen-Bornemisza Art Contemporary.
Pawilon to unikalna modułowa konstrukcja drewniana. Składany budynek ekspozycyjny został zaprojektowany jako tymczasowa galeria sztuki Temporäre Kunsthalle w Berlinie. Wzniesiono go na miejscu rozebranego enerdowskiego Pałacu Republiki w samym centrum niemieckiej stolicy i funkcjonował jako miejsce prezentacji sztuki w latach 2008-2010. Pawilon o powierzchni 1000 metrów kwadratowych i wysokości 10 metrów mieści salę ekspozycyjną o powierzchni 600 metrów kwadratowych, niewielką kawiarnię i księgarnię – został on tak zaprojektowany przez architekta, by jego zewnętrzna powłoka była wykorzystywana przez artystów jak płótno. W Berlinie pawilon pokryty był przez większość czasu biało-niebieską abstrakcyjną kompozycją geometryczną autorstwa austriackiego artysty Gerwalda Rockenschauba, ale był też przemalowywany przez innych, m.in. przez niemieckiego artystę i kompozytora muzyki współczesnej Carstena Nicolaia. Także w Warszawie powłokę budynku zaprojektują zaproszeni przez Muzeum artyści.
Adolf Krischanitz jest także autorem tymczasowego pawilonu Kunsthalle na wiedeńskim Karlsplatz, który w zmniejszonej formie nadal kształtuje obraz miasta.

Prowadzenie: Bogna Świątkowska

http://www.springerin.at/

https://krischanitz.at/

21.04.2017 18:00 Muzeum Sztuki Nowoczesnej
Wybrzeże Kościuszkowskie 22
Warszawa

Partnerzy