Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

„Michał Waszyński – Dybuk, gej, potomek papieży i polskich królów” – wykład Andrzeja Krakowskiego

Urodzony w chasydzkiej rodzinie w Kowlu jako Mosze Waks, zmienił nazwisko i rodowód. Najpłodniejszy reżyser okresu międzywojennego, odkrywca wielu polskich i światowych gwiazd, przeszedł do historii jako filmowy twórca „Dybuka” – arcydzieła w języku jidysz. W okresie II wojny światowej reżyser generała Andersa. Po wojnie zmieniał życiorysy jak rękawiczki. „Misza” dla przyjaciół, książę Waszyński dla innych, spotykał się z monarchami i jadał z papieżami. Jako gej nie musiał wychodzić z szafy, gdyż nigdy nie krył się ze swoją orientacją seksualną. Poślubił włoską księżniczkę Tarantino, która krótko po ślubie zmarła i tak z dnia na dzień, z biedaka stał się bogatym włoskim arystokratą. Po wojnie nigdy nie przyznał się do swojej przedwojennej twórczości, otworzył natomiast Europę dla hollywoodzkich produkcji. Niezmiernie barwna, warta przypomnienia postać!

Wstęp wolny

Na zdjęciu: Michał Waszyński (stoi w jasnym płaszczu) z operatorami Juliuszem Marsem i Ferdynandem Vlassakiem, reżyserem Henrykiem Szarą i aktorem Zbigniewem Sawanem, lata 20. XX wieku. Foto: NAC

29.08.2017 19:30 Austriackie Forum Kultury
ul. Próżna 7/9
00-107 Warszawa
Wstęp wolny

Partnerzy