Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

Szanowni Państwo, drodzy przyjaciele Austriackiego Forum Kultury w Warszawie!

Festiwal Kultury Żydowskiej „Warszawa Singera” kończy tradycyjnie okres wakacyjny w stolicy Polski. Austriackie Forum Kultury w Warszawie cieszy się, że również w tym roku od 24 sierpnia do 1 września cały szereg imprez festiwalowych będzie gościć w naszej siedzibie przy ul. Próżnej. Szczególnie serdecznie chciałbym zaprosić Państwa na odbywającą się w ramach „Warszawy Singera” wystawę Le dor va dor / Z pokolenia na pokolenie. Hagada Arika Brauera, zorganizowaną we współpracy z Muzeum Żydowskim w Wiedniu, a także na projekcję filmu dokumentalnego Julius Madritsch – Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata Piotra Szalszy, na koncerty Jasmin Meiri i Leona Tomica, Roman Britschgi Quartett oraz na prezentację poprawionej i rozszerzonej edycji książki Ulica Próżna i dzielnica żydowska w Warszawie / Próżna-Straße und jüdisches Stadtviertel in Warschau, wydanej przez Austriackie Forum Kultury.

W 80. rocznicę wybuchu Drugiej Wojny Światowej, 1 września, odbędzie się w warszawskim Nowym Teatrze projekcja antywojennego filmu niemego Alfreda Machina Maudite soit la guerre / Przeklęta niech będzie wojna z 1914 roku, z wykonywaną na żywo muzyką Olgi Neuwirth, skomponowaną specjalnie do tego filmu. Setny jubileusz, który obchodziłby w tym roku pionier muzyki współczesnej Roman Haubenstock-Ramati, urodzony w Krakowie, a pracujący w Tel Awiwie i Wiedniu, to znacznie radośniejsza rocznica, a uczci ją 22 września koncert austriackiej basklarnecistki Teresy Doblinger w Poznaniu. W ramach tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień” chciałbym zaprosić Państwa nie tylko na rozmowy i warsztaty z kompozytorami, odbywające się tradycyjnie w Austriackim Forum Kultury, lecz także na koncert sopranistki Anne Clare Hauf, której towarzyszy akordeonista Krassimir Sterev.

Do Festiwalu „Warszawska Jesień” nawiązuje także wystawa Widząc dźwięki, czując wolność polskiej malarki Maess Anand i austriackiego duetu Ruth Anderwald & Leonard Grond, którą od 19 września będzie można oglądać w naszym Forum. Prowadzony od kilku lat we współpracy z warszawskim Domem Funkcjonalnym program rezydencyjny – spod znaku „Creative Austrians” – po raz pierwszy ma za punkt ciężkości architekturę. Pokazywaną już we Wrocławiu, Opolu i Lublinie naszą wystawę objazdową Young Viennese Architects 4, zorganizowaną w ramach „Creative Austrians”, od 4 października będzie można oglądać na Politechnice Warszawskiej. Na Patchlab Digital Art Festival w Krakowie zobaczymy także w tym roku kilku artystów z Austrii: Sarah Howorkę, Leonharda Lassa i Gregora Ladenhaufa.

Chciałbym też zwrócić Państwa uwagę na tegoroczny akcent Kafkowski na odbywającym się również w Krakowie Festiwalu Conrada, największej międzynarodowej imprezie literackiej w Polsce. Mamy już polski przekład powieści Roberta Menassego Stolica i jesteśmy radzi, że 15 października autor przedstawi swoją książkę w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, a 16 października w Austriackim Forum Kultury w Warszawie. Nieustannie podróżującemu Europejczykowi Josephowi Rothowi będzie poświęcona międzynarodowa konferencja w Łodzi. W Austriacko-Ukraińskim Roku Kultury 2019 serdecznie powitamy na spotkaniach autorskich w Łodzi i Lublinie ukraińską autorkę i laureatkę Nagrody im. Ingeborg Bachmann Tanię Malarczuk, mieszkającą w Wiedniu. Na koniec chciałbym zwrócić Państwa uwagę na książkę Pasja i geniusz. Kobiety, które zasłużyły na Nagrodę Nobla, w której polski historyk nauki Tomasz Pospieszny przedstawia dziesięć niezwykłych kobiet, wśród nich dwie Austriaczki – Mariettę Blau i Lisę Meitner. Nasza wkładka literacka zawiera fragment rozdziału o Lisie Meitner z książki Pospiesznego – serdecznie zachęcamy do poznania kobiety, która aż 48 razy była nominowana do Nagrody Nobla.

Wraz z całym zespołem Austriackiego Forum Kultury w Warszawie z radością powitam Państwa wkrótce na którejś z wielu naszych imprez!

Z serdecznymi pozdrowieniami
Rupert Weinmann

21.08 - 15.10.2019 Austriackie Forum Kultury
ul. Próżna 7/9
Warszawa