Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

„Mężowie i żony”
Cykl wykładów publicystki i filozofki Belli Szwarcman-Czarnoty
We współpracy z Gminą Żydowską

W nowym cyklu przyjrzymy się, jak w Torze przedstawiane jest małżeństwo i w jaki sposób zostało to odzwierciedlone w zasadach zawierania związków i współżycia małżeńskiego obowiązujących w judaizmie.

Jakub – dwie żony, dwie nałożnice

Jakub pokochał Rachelę od pierwszego wejrzenia, lecz wskutek oszustwa Labana poślubił najpierw Leę. Ponieważ w małżeństwie najistotniejsze było potomstwo, Jakub miał także dwie nałożnice: Bilhę i Zilpę.
Czy wiemy coś o stosunku Jakub do nałożnic? Czego o statusie nałożnicy (pilegesz) dowiadujemy się z Tory? Jakie były ich prawa w porównaniu z prawami żon? W nietradycyjnych nurtach judaizmu, w niektórych społecznościach, wymienia się ich imiona łącznie z imionami pramatek – Sary, Rebeki, Racheli i Lei.

15.01.2019 /wt./, 18.00
Austriackie Forum Kultury
ul. Próżna 7/9, Warszawa
Wstęp wolny / po polsku

 

15.01.2019 18:00 Austriackie Forum Kultury
ul. Próżna 7/9
Warszawa
Wstęp wolny / po polsku