Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

10 maja, 14.00
Oprowadzanie kuratorskie Agnieszki Sosnowskiej po wystawie
“The Potential of Improvisation” Hanny Burkart
w Austriackim Forum Kultury

Pokaz filmów krótkometrażowych z programu Die Österreichische Kurzflimschau 2022 / The Austrian Short Film Series 2022
Comrade Tito, I inherit, Olga Kosanović, 27 min.
Fabiu, Stefan Langthaler, 30 min.
We deliver a Smile,  Leni Lauritsch, 19 min.
Po angielsku, wstęp wolny

         


Wystawa:
THE POTENTIAL OF IMPROVISATION
Artystka: Hanna Burkart
Kuratorka: Agnieszka Sosnowska

W swojej praktyce artystycznej austriacka artystka Hanna Burkart zaciera granice między sztuką a życiem, głęboko angażując się w miejsca i otoczenie, w których pracuje. W 2016 roku postanowiła opuścić Wiedeń i żyć bez stałego adresu i miejsca do pracy. Będąc stale w drodze, wystawiona na to, co niewiadome i nieprzewidywalne, kwestionuje podstawowe wartości współczesnego społeczeństwa – bezpieczeństwo, wygodę, przywiązanie do kultury materialnej.

Czerpiąc z własnych doświadczeń i badań nad zamieszkiwaniem i nomadyzmem, Burkart tworzy obiekty, instalacje i dokumentacje. Tym pracom towarzyszą performanse i interwencje. W kontynuowanej od kilku lat serii performansów ‘SCHLAFEN INTERNATIONAL’, w ramach których śpi w prywatnych i publicznych przestrzeniach, artystka wchodzi w relacje z nowymi miejscami poprzez intymne doświadczenie snu. Po przebudzeniu wykonuje zdjęcie pustego łóżka. To, co pozostaje dla widza, to brak, który wymaga uruchomienia własnej wyobraźni. Improwizacja jest stale obecnym aspektem twórczości Burkart. W The Potential of Improvisation (Potencjale improwizacji) artystka skupia się na sytuacji bycia w drodze, przybywania, osiedlania się i wyprowadzki, posługując się improwizacją. Burkart traktuje improwizację jako wyraz wolności, kontrolowaną utratę kontroli czy bycie przygotowanym na to, co nieprzewidywalne. Burkart wchodzi w dialog z obiektami znajdującymi się w przestrzeni, przemodelowując ich funkcje i tworząc instalacje w procesie improwizacji. Zajmuje jednoznaczne stanowisko, opowiadając się za radykalnym przemyśleniem możliwości i granic sztuki, a także życia.


21.04.2023 (pt.), 18.00
Austriackie Forum Kultury
ul. Próżna 7/9 Warszawa
Wystawa potrwa do: 28.05.2023
Wstęp wolny


 

 

 

21.04 - 31.05.2023 9:00 - 17:00 Austriackie Forum Kultury
ul. Próżna 7/9
Warszawa
Wstęp wolny