Projekt zestawia prace dźwiękowe/słuchowiska Karoliny Szulejewskiej (PL) z pracami wideo i filmami Marlies Pöschl (AT). To, co łączy artystki, to uważne przyglądanie się społeczeństwu, przemianom w nim zachodzącym i towarzyszącym im emocjom.
Austriackie Forum Kultury i Centrum Nauki Kopernik zapraszają artystów i artystki z Austrii i Polski do udziału w otwartym konkursie na projekt artystyczny.
Jeroboam wysłał swoją żonę z misją, którą ta przyjęła bez słowa. Komentatorzy nie są zgodni co do tego, czy jej milczenie, które zachowuje nawet w obliczu dramatu rodzinnego, świadczy o tym, że doznawała przemocy ze strony męża.
„Kiedy widzę kogoś po raz pierwszy, zawsze spodziewam się po nim najgorszego” – mówi martwa dziewczyna leżąca na stole w prosektorium w sztuce Stephana C. Lacka „Pozory nie mylą“, w przekładzie Karoliny Bikont. Wprowadzenie do niej wygłosi dr hab. Krzysztof Tkaczyk.
Wystawa/Koncert
Po raz pierwszy dajemy widzom możliwość wejścia do cyfrowej przestrzeni Austriackiego Forum Kultury i obejrzenia jednej z ostatnich wystaw: „Mikrohistorie”. W formie wirtualnego zwiedzania pokazujemy: fotografie, filmy, obiekty i prace dźwiękowe Marlies Pöschl i Karoliny Szulejewskiej.
Seminarium online z cyklu „Literatura austriacka i psychoanaliza” prowadzone przez Ewę Modzelewską-Kossowską i Adama Lipszyca o „Ameryce” Kafki. Ta opowieść o udrękach młodego człowieka w Nowym Świecie pachnie trochę Dickensem, trochę Pinokiem, ale przede wszystkim – oczywiście – Kafką, który konfrontuje nas w niej z historią tyleż prostą, co enigmatyczną.