Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Historia Forum

Austriackie Forum Kultury w Warszawie ma już pięćdziesięciopięcioletnią tradycję. Założone w 1965 roku jako Austriacki Instytut Kultury było pierwszą taką instytucją powstałą za żelazną kurtyną. Siedziba przy ulicy Próżnej od samego początku była miejscem dialogu i wymiany intelektualnej. Do stałych gości należeli Zbigniew Herbert, Władysław Bartoszewski, Tadeusz Mazowiecki. Instytut często nazywano „oknem na Zachód”, a jego rola pomostu między oboma światami stała się przedmiotem badań naukowych. [i] W latach dziewięćdziesiątych wyodrębniony został Instytut Austriacki www.warszawa.oei.org.pl organizujący kursy języka niemieckiego, a działalność stricte kulturalną kontynuowano pod szyldem przemianowanego w 2001 roku Austriackiego Forum Kultury w Warszawie. Obszerny księgozbiór przekazano do Biblioteki Austriackiej utworzonej przy Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie, natomiast imponująca kolekcja płyt winylowych, przyciągająca przez lata miłośników muzyki, do dziś jest dostępna na Próżnej.
Austriackie Forum Kultury jest szczególnie związane ze swoim historycznym sąsiedztwem. Wraz z historykiem Rafałem Chwiszczukiem wydało publikację poświęconą dzielnicy żydowskiej wokół placu Grzybowskiego w Warszawie. W 2013 roku Forum przeniosło się z budynku nr 8 do odrestaurowanej kamienicy przy Próżnej 7/9.
Dzisiaj Austriackie Forum Kultury w Warszawie to miejsce licznych spotkań otwarte na zagadnienia związane z ideą społeczeństwa obywatelskiego. Już od pierwszej edycji Festiwalu Kultury Żydowskiej „Warszawa Singera” jest aktywnym partnerem i gospodarzem wielu festiwalowych imprez. Przy Próżnej odbywa się też wiele wydarzeń towarzyszących Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień.  Forum to miejsce, gdzie organizowanych jest ponad 200 imprez rocznie w tym koncerty, konferencje, wieczory autorskie i wykłady, a także seminaria literackie, warsztaty przekładu, wystawy i dyskusje.


[i] Z licznych badań poświęconych historii Austriackiego Forum Kultury w Warszawie na szczególną uwagę zasługują:
  • Alexander Burka, Was blieb vom Fenster in den Westen ?[Co pozostało z okna na Zachód?], Frankfurt am Main 2012.
  • Filip Gańczak, Pod lupą bezpieki, dodatek do „Tygodnika Powszechnego“ 22/2015.
  • Markus Eberharter, Grundlagen und Entwicklungen der österreichischen Kulturpolitik in Polen [Założenia i kierunki austriackiej polityki polityki kulturalnej w Polsce], w: Wojciech Kunicki, Zybura Marek (red.), Geschichte der literaturwissenschaftlichen Germanistik in Polen, cz. 2: Kulturpolitik und Kulturtransfer, Leipzig 2016, s. 39 – 80.

Logotyp i zdjęcia

Pobierz nasz logotyp (pdf, jpg, eps) Pobierz
Pobierz paczkę ze zdjęciami galerii Pobierz