"Musicians on the Move"
Cykl koncertów „Lunchtime Concerts – Musicians on the Move” powstał przede wszystkim z myślą o młodych artystach i artystkach z Ukrainy, których wojna zmusiła do ucieczki z kraju, ale wystąpią w nim muzycy z różnych krajów. Koncerty te stanowią wyjątkową szansę, by w porze lunchowej posłuchać muzyki na żywo w centrum Warszawy – w każdą środę o godz. 13 przez cały czerwiec, lipiec i sierpień. Pierwszy koncert już 1 czerwca!
Festiwal Filmowy
Austriackie filmy w Konkursie Międzynarodowym "Nowe Horyzonty": "Rimini", reż. Ulrich Seidl, Austria, Francja, Niemcy 2022 | "Mutzenbacher", reż. Ruth Beckermann, Austria 2022 | "Sonne / Sun", reż. Kurdwin Ayub, Austria 2022 | "Paczuszka pełna miłości" / "A Little Love Package", reż. Gastón Solnicki, Austria, Argentyna 2022 | "Answering The Sun", reż. Reiner Kohlberger, Austria, Niemcy 2022
Koncert
Koncert Duo Aldice (Candice Ielo – śpiew i Aleksandra Bobrowska – fortepian) – duetu, który powstał podczas studiów obu artystek w Haute école de musique de Genève. Początkowo zespół skupił się na wykonawstwie pieśni francuskich, obecnie swoje działania koncentruje na promowaniu muzyki napisanej na przestrzeni wieków przez kobiety.
28. festiwal „Jazz na Starówce” / koncert
Koncert austriackich mistrzów jazzu w ramach 28. edycji festiwalu „Jazz na Starówce”.
Festiwal Warszawa Singera / wystawa
Natalia Romik, "Kryjówki. Architektura przetrwania" – case study Będzin. Prezentacja w Austriackim Forum Kultury w Warszawie jest kontynuacją projektu badawczego i wystawy Kryjówki. Architektura przetrwania prezentowanej w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki oraz w TRAFO Trafostacja Sztuki w Szczecinie, jak również konferencji naukowej, w której wzięli udział eksperci i ekspertki zajmujący się kulturą pamięci, również z Austrii.
XIX FESTIWAL KULTURY ŻYDOWSKIEJ: 27.08.-04.09.2022
XIX FESTIWAL KULTURY ŻYDOWSKIEJ: WARSZAWA SINGERA 2022 – imprezy festiwalu zorganizowane we współpracy i odbywające się w siedzibie Austriackiego Forum Kultury w Warszawie w dniach 27.08.-04.09.2022
Peter Turrini w Teatrze Polonia
Potrzeba było dokładnie siedmiu sekund, żeby Hedwig Kiesler – znana światu jako Hedy Lamarr – stała się jedną z najbardziej kontrowersyjnych kobiet w historii kina i by myślano o niej głównie jako o aktorce. Fakt, że zawdzięczamy jej technologię wykorzystywaną w GPS, Bluetooth czy Wi-Fi jak i inne wynalazki, z trudem przebijał się do publicznej świadomości.
Marta Ziółek / Sara Ostertag: performance taneczny
Spektakl Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach powstaje w ramach projektu „POSZERZANIE POLA – CHOREOGRAFIA W NOWYM TEATRZE” edycja III
Koncert
Na festiwalu „Jazz w ruinach” w Gliwicach będzie można usłyszeć znakomity kwartet z Austrii.
Festiwal Warszawa Singera / pokaz filmu
Film dokumentuje historię dwojga ludzi, którzy byli świadkami straszliwych wydarzeń w obozie koncentracyjnym Mauthausen – Stanisława Leszczyńskiego, urodzonego w Łodzi, więźnia obozu, oraz Franza Hackla, pochodzącego z Mauthausen, który pracował jako praktykant w obozowej ślusarni. Dwa losy, które nie mogłyby być bardziej różne — a jednak są tak niepokojąco podobne.
Festiwal Warszawa Singera / Koncert
29 sierpnia w ramach festiwalu Warszawa Singera na Scenie Letniej Teatru Żydowskiego wystąpi austriacki zespół Troi.
Warsztaty ON-LINE
Warsztaty online z nowoczesnych technik śpiewu i nowych technik gry na wiolonczeli oraz krótka prezentacja sceny muzycznej w Austrii. / An online workshop on modern singing techniques and new cello-playing techniques as well as a short presentation on the music scene in Austria.
Festiwal Warszawa Singera / rozmowa
Spotkanie poświęcone wierszom z tomu „Trzy pytania naraz. Drei Fragen zugleich” poety urodzonego w Wiedniu w rodzinie żydowskiej – Ericha Frieda. Uczestnicy: Ryszard Wojnakowski, Remigiusz Grzela. Wybrane wiersze odczyta Tina Winnicka.
Koncerty
Na koncertach w Lublinie, Kielcach i Tarnowie będzie można usłyszeć wyjątkowy nowy zespół kameralny. Program będzie bardzo różnorodny – od Mozarta po muzykę jazzową Ernsta Schulhoffa.
Spektakl teatralny Jagody Szelc
Eatherly był oficerem amerykańskich sił powietrznych, który uruchomił atak atomowy na Hiroszimę 6.08.1945, by po wojnie, w wyniku wyrzutów sumienia, zupełnie zakwestionować wyścig zbrojeń. Anders – niemiecko-austriacki filozof i pacyfista żydowskiego pochodzenia, postanowił wesprzeć go w tym przewrocie duchowym.
Sponsor główny Austriackiego Forum Kultury w Warszawie