„Wiosna Austriacka”
Po raz 22 Biblioteka Austriacka w Opolu organizuje projekt kulturalny „Wiosna Austriacka”. Publiczność znajdzie w jej programie szerokie spektrum wydarzeń, jak wystawa „Zaczęło się od Ilse Aichinger 1921-2021”, spotkanie autorskie z Lydią Mischkulnig, wykłady oraz koncert wiolonczelowy Any Topalovic. Przewidziano także prezentację online licznych wykładów na różne tematy mające na celu przybliżanie Austrii wszystkim zainteresowanym i poszerzanie wiedzy o historii i teraźniejszości Austrii oraz jej osobowości i osobliwości. Szczegóły programu na stronie:http://www.ba.wbp.opole.pl/wa.html
EUNIC Warszawa
Projekt warszawskiego Stowarzyszenia Instytutów Kultury i Ambasad Państw Unii Europejskiej – EUNIC Warszawa (eunic.pl). Wiersze europejskich poetek i poetów związane z tegorocznym mottem „Początek” będzie można od połowy kwietnia przeczytać i wysłuchać na stronie www.wierszewmiescie.eu
Wystawa
Wystawa jest rezultatem współpracy pomiędzy Julią Sokolnicką a Andreą Peregrini , które spotkały się w 2019 roku podczas rezydencji artystycznej Café Tissardmine w Maroku, w pobliżu Erfoud (Sahara Zachodnia). W tle ich wspólnej pracy stoją pytania dotyczące etycznej strony powstawania sztuki w ramach programów rezydencji artystycznych, szczególnie w kontekście postkolonialnym.
EUNIC Warszawa
Projekt warszawskiego Stowarzyszenia Instytutów Kultury i Ambasad Państw Unii Europejskiej – EUNIC Warszawa (eunic.pl). Wiersze europejskich poetek i poetów związane z tegorocznym mottem „Początek” można od połowy kwietnia przeczytać i wysłuchać na stronie www.wierszewmiescie.eu
Wystawa i dyskusja
Wedle opinii Hansa Weigla powojenna literatura austriacka zaczęła się od Ilse Aichinger. Przez ponad sześć dziesięcioleci Aichinger należała do najważniejszych przedstawicieli współczesnej literatury niemieckojęzycznej. Całą wystawę wraz z wieloma nagraniami wideo i audio znajdą Państwo w internecie: www.online-exhibitions.at
Na podstawie "Trylogii klimatycznej"
Film & Rozmowa
Pokaz filmu „Strach bramkarza przed jedenastką” w reż. Wima Wendersa z angielskimi napisami i rozmowa o książce Petera Handkego (przekład: Kamil Idzikowski, red.: Sława Lisiecka, Wydawnictwo Officyna 2022) z udziałem Pawła Mościckiego i Jacka Wiadernego („Mały Format“).
W ramach „Roku literatury austriackiej”
Peter Rosei przeczyta fragmenty „Das Märchen vom Glück” (Bajka o szczęściu), w której opowiada bez iluzji, a zarazem z głęboką empatią, o niełatwym poszukiwaniu szczęścia w naszych czasach. Lena ze styryjskiej wioski, Andràs z węgierskiego osiedla z wielkiej płyty, Eva Bartuska z brneńskiego przedmieścia – oni wszyscy szukają szczęścia w Wiedniu. Projekt w ramach inicjatywy „Rok literatury austriackiej / Międzynarodowe dialogi literackie”.
Cykl wykładów: „Śladami austriackich naukowczyń“
Cykl wykładów „Śladami austriackich naukowczyń” przybliża sylwetki badaczek z Austrii – zarówno tych sławnych, jak i tych mniej znanych. Bohaterką drugiego wykładu jest Stefania Horowitz, wybitnie uzdolniona fizyczka jądrowa, której finezyjna praca z pewnością zasługiwała na Nagrodę Nobla. Prowadzenie: prof. Tomasz Pospieszny, Uniwersytet Adama Mickiewicza w Poznaniu
Peter Turrini, "Polowanie na szczury"
Świat wykreowany przez Petera Turriniego w jego debiutanckiej sztuce "Polowanie na szczury" (1967, prapremiera w wiedeńskim Volkstheater w 1971 r.) zaludniają jedynie dwie osoby: on i ona, oboje młodzi, przed trzydziestką. I całe stada szczurów.
Koncerty
Wiolonczelistka Ana Topalovic jest wyjątkową artystką: dzięki jej rozszerzonej, synestezyjnej percepcji zmysłowej muzyka staje się dla niej dostępna nie tylko w wymiarze dźwięku, ale także wrażeń optycznych, dosłownie nabierając koloru i formy.
Projekcja filmu „Gdzie mieszkam – Film dla Ilse Aichinger” (z polskimi napisami) w ramach finisażu wystawy „Zaczęło się od Ilse Aichinger 1921-2021”. To zróżnicowany pod względem formalnym portret pisarki, której twórczość pozostaje w wymiarze egzystencjalnym ponadczasowa. Scenariusz i reżyseria: Christine Nagel.
Europejskie Forum Saksofonowe 2022
Nieodzownym elementem rozwoju muzyka jest miarodajna konfrontacja swoich umiejętności z innymi wykonawcami. Dajemy taką możliwość uczestnikom konkursu. Cyklicznie w latach parzystych odbywa się konkurs CEA na poziomie szkolnym, a w latach nieparzystych na poziomie akademickim.
Wykład z cyklu „Księga Przysłów“
W 2022 kontynuujemy cykl poświęcony poematowi z Księgi Przysłów 31, 10 – 31, który mężowie odśpiewują – na cześć swoich żon – w piątkowy wieczór. W Midraszu Szocher Tow (czyli w midraszu do Psalmów) czytamy, że w dwudziestu dwóch wersetach poematu mowa jest o dziewiętnastu kobietach biblijnych. Każda z nich przekazuje nam jakąś wskazówkę etyczną. Po kolei przyjrzymy się tym postaciom.
Koncert duetu
Zapraszamy na koncert austriackiego duetu Mia Zabelka / Zahra Mani w ramach szóstej edycji Festiwalu „Muzykofilia: Kazimierz Serocki in memoriam” w Toruniu. W marcu 2022 roku minęła 100. rocznica urodzin Kazimierza Serockiego (ur. 03.03.1922 w Toruniu) – jednego z najwybitniejszych kompozytorów XX wieku, stawianego w jednym rzędzie z Witoldem Lutosławskim, Krzysztofem Pendereckim, Henrykiem M. Góreckim czy Wojciechem Kilarem. Jemu poświęcona jest tegoroczna edycja Festiwalu.
W ramach „Roku literatury Austriackiej”
Twórczość Lydii Mischkulnig od dawna uchodzi za jeden z najciekawszych i najbardziej niekonwencjonalnych głosów literatury austriackiej. Autorka przeczyta na spotkaniach fragmenty powieści „Die Richterin” i zbioru opowiadań „Die Paradiesmaschine“. Projekt w ramach inicjatywy „Rok literatury austriackiej / Międzynarodowe dialogi literackie”.
Czytanie performatywne
Sztuka Ferdinanda Schmalza analizuje przekonanie dominujące w naszych czasach: konstruktywizm. Zakłada on, że już nic na tym świecie nie ma swojego pierwotnego znaczenia. Że sens danej rzeczy zawiera się tylko w dodatkach, glosach, seriach znaków, które tak się już spiętrzyły, że nikt tak naprawdę nie wie, co się pod tym wszystkim kryje.
19. Festiwal Filmowy Millenium Docs Against Gravity
Filmy austriackie na Festiwalu Millenium Docs Against Gravity: "W poszukiwaniu nieśmiertelności", reż. Stephan Bergmann, 2021, AT/DE, 92 min. "Mau. Guru designu", reż. Benji & Jono Bergmann, 2021, AT, 70 min. Więcej informacji: 19. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity – Strona główna (mdag.pl)
Rok literatury austriackiej / Międzynarodowe dialogi literackie
Tematem spotkania są literackie i artystyczne narracje o tożsamościach queerowych i postantropocentrycznych. Przedmiotem dyskusji będzie powieść Elisabeth Klar „Himmelwärts” (Wiedeń, 2020) oraz prace wideo Katrin Euller. Prof. Paweł Piszczatowski (UW) wygłosi wprowadzenie do teoretycznych podstaw badań nad tożsamościami postantropocentrycznymi.
Peter Turrini w Teatrze Polonia
Koncerty i warsztaty
Kaoko Amano i Tomasz Skweres zaprezentują słuchaczom niezwykle różnorodny program muzyki XX i XXI wieku na dość niekonwencjonalne instrumentarium — duet na sopran i wiolonczelę. Dodatkowo odbędzie się warsztat w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina
Sponsor główny Austriackiego Forum Kultury w Warszawie