Wystawa
Duo Ada Kobusiewicz i Christian F. Schiller z Austrii na indywidualnej wystawie SZ ON SZUM w GALERII EL w Elblągu.
Książka miesiąca Biblioteki Austriackiej w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie
W tym roku Biblioteka Austriacka w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie publikuje co miesiąc na stronie internetowej BUW omówienia ciekawych książek z Austrii. Autorami tekstów napisanych na zlecenie Biblioteki Austriackiej i Austriackiego Forum Kultury są polscy krytycy i krytyczki literatury i kultury austriackiej..
Wystawa
Beate Gatschelhofer z Austrii na wystawie podsumowującej rezydencję artystyczną w Galerii Piana w Krakowie.
Wystawa, Konferencja
LAACT 25 to najnowsza odsłona projektu Light as a Creative Tool (Światło jako narzędzie twórcze), realizowanego przez Akademię Sztuk Pięknych we Wrocławiu. W gronie zaproszonych artystów znalazła się m.in. Martina Tritthart z Austrii.
Festiwal muzyczny
Przez dwa miesiące Warszawa będzie rozbrzmiewać muzyką Mozarta podczas 34. Festiwalu Mozartowskiego, obejmującego zarówno znane opery, jak 'Don Giovanni' i 'Wesele Figara', jak i wyjątkowe koncerty kameralne oraz wydarzenia dedykowane najmłodszym melomanom.
Festiwal Filmowy
Filmy austriackie na Festiwalu Millenium Docs Against Gravity: "Płonące uszy" (Flaming Ears), "Gdy zamykam oczy, widzę ogień" (To Close Your Eyes and See Fire), "Favoriten" (Dzieci z Favoriten), "Pod szczęśliwą gwiazdą" (Wishing On a Star)
Wystawa
Wystawa prezentująca niematerialne dzieła sztuki (performanse, protokoły, filmy, utwory dźwiękowe) ze zbiorów Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz Kontakt Collection w Wiedniu. The Cynics Republic – Plac Defiladprezentuje alternatywną wizję historii sztuki performance. Punktem wyjścia jest hipoteza, że sztuka performance istniała już w starożytności i była szczególnie kształtowana przez jeden nurt filozoficzny: cynizm.
Wystawa
Wystawa poświęcona jest latom 80. i 90., czasom ogromnych przemian społecznych i politycznych, którym Forum i współpracujący z instytucją artyści byli świadkami. Przyglądamy się końcówce lat 80. oraz początkowi transformacji z wyjątkowej perspektywy – przez pryzmat spojrzenia jednego z najbardziej uznanych polskich fotografów, urodzonego w Londynie, Chrisa Niedenthala.
Spotkanie autorskie w jęz. niemieckim w Opolu, Wrocławiu i Poznaniu
Autorka w drastyczny sposób pokazuje, co dzieje się z matką, gdy ta – nie dając rady – odmawia. Siebie innym a sobie życia. Jeśli to jedyna droga do wyzwolenia, to co dzieje się z pulsującą podskórnie wściekłością? Czy córka może ją ponieść? I w kogo powinna ona trafić?
Wystawa
Tegoroczne biennale odbywa się pod hasłem „Qualia“. W programie znajdzie się ponad czterdzieści, wyłonionych przez międzynarodowe jury, najnowszych prac artystycznych i dzieł sztuki eksperymentalnej, w tym projekt Eugénie Desmedt i Paula Kolkera z Austrii.
„Pociecha rzeczy okrągłych” w cyklu Literatura austriacka i psychoanaliza
To kolejne opowiadanie Setza, które dogłębnie badamy na seminarium. Twórca, uważany przez Elfriede Jelinek za najlepszego współczesnego pisarza austriackiego, jest mistrzem opowiadań. Inspirację czerpie z romantycznej tradycji grozy i groteski oraz klasyki science-fiction. Pasjonują go nowe technologie i sztuczne języki. Jak owe zainteresowania odbijają się w omawianym opowiadaniu? Dyskusję prowadzą Ewa Modzelewska-Kossowska i prof. Adam Lipszyc.
Wykłady i warsztaty z cyklu „Smart Cities”, Vol. 2
Jakie są ogólne problemy związane z globalną zmianą klimatu? Dlaczego musimy przystosować się do jej konsekwencji i je łagodzić? Dlaczego powinniśmy martwić się o zasoby wodne? Powyższe kwestie będą omawiane podczas majowego spotkania. Zostaną też poruszone kluczowe zagadnienia, takie jak wykorzystanie szarej wody, odzysk energii i składników odżywczych ze ścieków w budynkach jak i wiele innych.
Musica Electronica Nova 2025
Zapraszamy na wyjątkowy koncert w ramach festiwalu Musica Electronica Nova 2025, gdzie Black Page Orchestra wraz z François Sarhanem zaprezentują premierowe wykonanie Log Book 2024 – dźwiękowego dziennika codzienności.
Spotkanie autorskie. Moderacja: Katarzyna Wężyk
Autorka w drastyczny sposób pokazuje, co dzieje się z matką, gdy ta – nie dając rady – odmawia. Siebie innym a sobie życia. Jeśli to jedyna droga do wyzwolenia, to co dzieje się z pulsującą podskórnie wściekłością? Czy córka może ją ponieść? I w kogo powinna ona trafić?
Wydarzenia branżowe / gry wideo
Austriackie Forum Kultury bierze udział w targach Digital Dragons – najważniejszym wydarzeniu branży gier wideo w Europie Środkowo-Wschodniej. W strefie Indie Zone zaprezentujemy Krampus – grę stworzoną podczas naszego Culture Jamu w Warszawie, która zdobyła główną nagrodę.
Seminarium z cyklu „Austria. Laboratorium krytyczne”
Rezzori zdaje się nie wierzyć w możliwość napisania autobiograficznej, wiernej prawdzie i czasowi, chronologicznej opowieści. Wybiera metodę poruszania się między fikcją a faktem, a ich wzajemne oddziaływanie staje się częścią jego refleksji. Temu i innym aspektom jego przepełnionej nostalgią opowieści o schyłku Mitteleuropy poświęcimy rozmowę na seminarium.
Czytanie performatywne
Zbiór „38 opowiadań” Thomasa Bernharda to literacki zapis ludzkich obsesji, samotności i codziennego absurdu – pełen czarnego humoru, precyzji języka i charakterystycznego dla autora dystansu. Jubileusz Biblioteki Austriackiej to doskonała okazja, by sięgnąć po tę wybitną prozę w formie scenicznej interpretacji.
Pracownia teatru austriackiego: dawni mistrzowie
Thomas Bernhard, Przed odejściem w stan spoczynku. Komedia o duszy niemieckiej
Przedstawienie w Teatrze Lalka w Warszawie
Po licznych czytaniach scenicznych i seminariach teatralnych, na których mogliśmy poznać twórczość dramatopisarza, zapraszamy tym razem na pełną emocji i nadziei opowieść o dorastaniu, wzajemnej trosce i odkrywaniu talentu, przeznaczoną dla osób 12+. Spektakl ukazuje, jak ważne jest wsparcie, zarówno między rodzeństwem, jak i w relacjach międzypokoleniowych.
Wykłady i dyskusja w języku niemieckim na żywo lub online
Podczas spotkania z prof. Susanne Gehrmann z Uniwersytetu Humboldta w Berlinie oraz prof. Arkadiuszem Żychlńskim z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu przyjrzymy współczesnym zabiegom literackim stosowanym przez autorki tworzące autofikcję, by ukazać rodzinne historie w bardziej uniwersalnym świetle i zaproponować czytelniczkom i czytelnikom schemat dla ich własnych wspomnień i pracy nad nimi.
Wykład
Wykład Bettiny M. Busse, kuratorki z Kunstforum w Wiedniu: Marina Abramović „Przemiana energii pomiędzy artystą a publicznością” – o performansach artystki i wystawianiu dzieł performatywnych. Organizatorzy: Wydział Edukacji Artystycznej i Kuratorstwa UAP, Austriackie Forum Kultury
Na festiwalu Muzykofilia. Edycja IX: Kosmosny
Peter Kutin i Patrik Lechner zapraszają na wyjątkowy koncert w ramach Festiwalu Muzykofilia 2025. ROTOЯ – SONIC BODY to audiowizualne doświadczenie, które łączy kinetyczną rzeźbę z dźwiękiem i obrazem, tworząc niezapomniane wrażenia sensoryczne.