Wystawa
Wystawa Julia Keilowa. Projektantka to pierwsza tak szeroka prezentacja twórczości wybitnej warszawskiej metaloplastyczki, jednej z czołowych postaci polskiego wzornictwa.
Program imprez w Austriackim Forum Kultury
Wystawa w ramach 21. FESTIWALU KULTURY ŻYDOWSKIEJ WARSZAWA SINGERA
Wystawa w ramach 21. FESTIWALU KULTURY ŻYDOWSKIEJ WARSZAWA SINGERA
„Książka miesiąca” – wrzesień 2024
Carolina Schutti urodziła się i mieszka w Innsbrucku. Studiowała germanistykę, anglistykę, amerykanistykę, gitarę klasyczną i śpiew. Jej pierwsza książka ukazała się w 2010 roku, później wydała kolejne powieści, nowelę, tomik poezji, słuchowiska i teksty do projektów intermedialnych. Utwory Schutti przetłumaczono na osiemnaście języków, autorka otrzymała wiele nagród: nowelę Eulen fliegen lautlos [Sowy latają bezszelestnie] wyróżniono nagrodą literacką im. Aloisa Vogla, a drugą powieść einmal muss ich über weiches Grass gelaufen sein [Kiedyś pewnie biegałam po miękkiej trawie] Nagrodą Literacką Unii Europejskiej. W 2020 roku autorka została zaproszona do konkursu im. Ingeborg Bachmann, podczas którego prezentowała fragment powieści Der Himmel ist ein kleiner Kreis [Niebo to niewielki krąg]
Film
HER Docs Forum to wydarzenie kontynuujące działalność HER Docs Film Festival i mające na celu upowszechnianie i promocję kina non-fiction kobiet. Poszukiwanie nowych języków, środków wyrazu i ekspresji, a także nowej wrażliwości w świecie filmu dokumentalnego to tematy przewodnie tegorocznej edycji HER Docs Forum. 5.-8.09.2024 Warszawa
Wykład prof. Moniki Leisch-Kiesl z serii „W poszukiwaniu naszych poprzedniczek”
Christine de Pizan, francuska pisarka żyjąca na przełomie XIV i XV wieku, uznawana jest za prekursorkę feminizmu. Po dyskusji o jej „Księdze o mieście pań” w roku 2023 w Austriackim Forum Kultury, tym razem prof. Monika Leisch-Kiesl pozwoli przyjrzeć się tej postaci podczas spotkania w Muzeum HerStorii Sztuki w Krakowie.
Koncert symfoniczny
Arnold Schönberg, kluczowa postać muzyki XX wieku, oraz Franz Schubert, prekursor romantyzmu, wspólnie wystąpią 14 września 2024 roku w Zamku Królewskim w Warszawie. Orkiestra Polskiej Opery Królewskiej pod batutą Dawida Runtza wykona „Verklärte Nacht” oraz V Symfonię B-dur.
Wystawa
Save the Vinyl. Uwe Bressnik – wystawa w ramach wydarzeń towarzyszących Festiwalowi Warszawska Jesień
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Odnalezionej
ARTrio zaprasza na koncert w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Odnalezionej w Tarnowie. W programie niesłusznie zapomniane, pełne piękna i talentu utwory kompozytorów: F. R. Volkmanna, E. Ysaÿe’a, N. O'Neilla i C. Chaminade. ARTrio tworzą Markus Koropp (fortepian), Nitai Music (skrzypce) i Felix Obendorf (wiolonczela).
Wykład prof. Merit Bodner na 28. Festiwalu Nauki
Prof. Merit Bodner omówi rozwój elektrochemicznych technologii wodorowych oraz przedstawi badania prowadzone przez nią i jej zespół na Politechnice w Grazu.
Koncert w ramach festiwalu „Warszawska Jesień”
Black Page Orchestra to zespół założony w 2014 roku w Wiedniu, a jego nazwa pochodzi od kompozycji Franka Zappy „Black Page”. Grupa wykonuje utwory łączące muzykę z technologią i sztuką mediów, występując na renomowanych festiwalach na całym świecie.
Koncert w ramach festiwalu „Warszawska Jesień”
Koncert Koła Młodych Związku Kompozytorów Polskich
Wystawa
Markus Proschek i Marit Wolters z Austrii na grupowej wystawie LAYERS galerii PIANA w ramach Warsaw Gallery Weekend 2024. Markus Proschek und Marit Wolters aus Österreich auf der Gruppenausstellung LAYERS in der Galerie PIANA im Rahmen des Warsaw Gallery Weekend 2024.
Konferencja międzynarodowa
Międzynarodowa konferencja poświęcona badaniom nad reprezentacją żydowskości w kulturze popularnej (filmie, literaturze, komiksie, muzyce etc.) w Polsce oraz w Niemczech i Austrii na przestrzeni XX i XXI wieku.
EUNIC Warszawa
Wśród tegorocznych wydarzeń Międzynarodowego Dnia Tłumacza znajdą się m.in. dyskusje, warsztaty i koncert. Ponadto we wrześniu i październiku w warszawskich szkołach odbędą się lekcje prowadzone przez tłumaczki i tłumaczy literatury.
Koncert
"Emil Paiker i Louis Springer wnoszą powiew świeżości do austriackiej sceny indie. Charakteryzujący się falsetowymi głosami i dyskotekowymi bitami z lat 80. duet tworzy piosenki, które w swej nostalgicznej nucie nie mają sobie równych" (mica, 2022).