Wystawa ON-LINE w wirtualnej przestrzeni Austriackiego Forum Kultury
Wystawa ON-LINE jest wspólną prezentacją dwóch artystek, pochodzącej z Polski, mieszkającej w Lublinie Magdaleny Franczak oraz pochodzącej z Estonii, a mieszkającej i pracującej w Wiedniu Laury Põld.
Sponsor główny Austriackiego Forum Kultury w Warszawie
Akcja „Książka miesiąca”, w ramach inicjatywy „Rok literatury austriackiej”
Veit Kolbe, żołnierz Wehrmachtu, po tym, jak został ranny w Rosji, spędza kilka miesięcy nad jeziorem Mondsee niedaleko Salzburga. Cierpi z powodu traumatycznych doświadczeń na froncie wschodnim. Jest 1944 rok, wojna wydaje się właściwie przegrana, pozostaje zastanawiać się tylko jak długo jeszcze potrwa. „Pod Smoczą Ścianą” to powieść o ludziach, którzy mierzą się z potęgą historii – rzecz o wojnie, śmierci i miłości napisana pięknym, poetyckim językiem.
X. Edycja Intercultural Achievement Award (IAA) - termin składania zgłoszeń: 15. marca 2023
Koncert z okazji Dnia Kobiet
Zapraszamy na koncerty jazzowe, które czerpią inspirację z wielu różnych zakątków, stylów i kultur!
Wykład
Wykład Veroniki Rudorfer „On curating contemporary art. Critical theory and practice of curating contemporary art exhibitions” w języku angielskim.
Weekender
Zapraszamy na imprezę z DJ-kami z całej Europy z okazji Dnia Kobiet organizowanego przez EUNIC Warszawa.
Cykl warsztatów: „Rethinking Games“
Cykl warsztatów poświęcony grom wideo prowadzony przez inicjatora projektu PJATK Game Lab Benjamina Hanusska ma na celu rozbudzić zainteresowanie grami jako elementem kultury i gospodarki oraz potencjalną ścieżką kariery. Prowadzenie: Benjamin Hanussek, Polsko-Japońska Akademia Technik Komputerowych
Peter Handke: "Samooskarżanie", "Wołanie pomocy", "Quodlibet"
Przekonajmy się, na ile Handke pozostaje wierny swojemu literackiemu credo, czy możliwe jest produkowanie kolejnych tekstów w oparciu o całkowicie nowe metody (sformułowanie samego autora) i czy rzeczywiście teksty teatralne młodego Handkego są stricte apolityczne?
Cykl „Literatura austriacka i psychoanaliza”
Pewnego dnia dwóch młodych Austriaków przebywających właśnie w Berlinie Zachodnim udaje się z wizytą do wschodniej części miasta, by odwiedzić swoją ciotkę. Szczegółowy, sprawozdawczy opis tej całkiem zwyczajnej wizyty stopniowo staje się coraz dziwniejszy i bardziej zawiły, a w czytelniku zaczyna narastać niepokój. Co tu się dzieje, a co tylko się wydaje? Które zdania wypowiadają postacie, a które narrator? Dyskusję prowadzą Ewa Modzelewska-Kossowska (Polskie Towarzystwo Psychoanalityczne) i prof. Adam Lipszyc (IFiS PAN).
Koncert i warsztaty
Zapraszamy na koncert i warsztaty saksofonowe w ramach projektu „Austria meets Poland”.
Konkurs, koncert i warsztaty
Spotkanie uczniów, studentów, nauczycieli, artystów i muzyków ze znakomitymi osobowościami świata saksofonistyki.
Koncerty
Jazz i muzyka klasyczna połączone ze sobą w niezwykle harmonijny sposób – na swoim drugim solowym albumie „Dedicated” wiedeński pianista i kompozytor Martin Listabarth kultywuje brzmienie, w którym melodia, radość gry i finezja muzyczna łączą się w porywający sposób.
Nowy cykl wykładów „Miłość czy przemoc – ojcowie i córki w Torze“
W 2023 kontynuujemy cykl wykładów Belli Szwarcman-Czarnoty poświęcony kobietom w Torze.
Czytanie performatywne z okazji Dnia Teatru
Dyskusja z cyklu „Austria. Laboratorium krytyczne”
W „Historii zapisanej na drzwiach…” pomieszczono trzy opowiadania Christine Lavant, które ta napisała przed stworzeniem swojej najważniejszej książki, czyli „Zapisków z domu wariatów”. Podczas rozmowy postaramy się przyjrzeć specyfice proponowanych przez autorkę dziecięcych perspektyw, a także konstrukcji świata, która z nich wynika.
Dyskusja panelowa
Christine de Pizan, francuska pisarka żyjąca na przełomie XIV i XV wieku, uznawana jest za prekursorkę feminizmu. Dyskusja czterech ekspertek pozwoli przyjrzeć się tej postaci z różnych perspektyw.
Wernisaż muzyczno-fotograficzny
Wystawa „SEN/JAWA” jest muzyczno-fotograficznym wernisażem, zbiorem studenckich interpretacji tematyki zjawisk sennych, momentu przebudzenia, snu na jawie, życia na jawie i tego, co dotyczy codzienności.