Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • Kontakt

Program / Wydarzenia

08.11.2021 - 14.01.2022 18:00 Austriackie Forum Kultury Próżna 7/9 Warszawa
On the Nature of Colour

Petra Gell, Katarzyna Przezwańska – wystawa

On the Nature of Colour

„On the Nature of Colour” zestawia twórczość Petry Gell (AT) oraz Katarzyny Przezwańskiej (PL). Prace wybrane na wystawę są bardzo odmienne formalnie, ale łączą je podobne barwy wykorzystywane przez obie artystki, jak również charakterystyczna analiza przestrzeni lub kształtów – w przypadku Petry Gell architektury, w przypadku Katarzyny Przezwańskiej natury. Poprzez podkreślenie podobieństw i różnic wystawa pozwala zobaczyć na nowo prace obu artystek i przyjrzeć się uważniej ich praktyce artystycznej.

13.01.2022 19:00 Austriackie Forum Kultury ul. Próżna 7/9 Warszawa
Małgorzata Łukasiewicz
“My, czytelnicy“

Rozmowa

Małgorzata Łukasiewicz
„My, czytelnicy“

Rozmowę o szkicach Małgorzaty Łukasiewicz „My, czytelnicy“ (Wydawnictwo Więź, 2021) z udziałem autorki i Anny Wołkowicz poprowadzi Antoni Zając.Większość utworów, o których mowa w książce, należy do literatury niemieckojęzycznej. Są tu m. in. Canetti, Heine, Mann, Sebald, Walser, Wittgenstein i Roth.

15.01.2022 - 16.01.2022 19:30 Teatr Polonia ul. Marszałkowska 56 Warszawa
Siedem sekund
wieczności

Peter Turrini w Teatrze Polonia

Siedem sekund
wieczności

17.01.2022 19:00 ON-LINE ON-LINE
Będziemy mówić o was

Peter Handke – seminarium

Będziemy mówić o was

„Obrażanie publiczności” nie jest sztuką skierowaną przeciwko widzowi. A może inaczej: jest sztuką przeciwko widzowi, tylko po to, aby mogła stać się sztuką dla widza. Wyłuskujemy widza z jego strefy komfortu, aby go skłonić do refleksji.

20.01.2022 19:00 ON-LINE ON-LINE
Elfriede Jelinek
“Pianistka”

Cykl „Literatura austriacka i psychoanaliza”

Elfriede Jelinek
„Pianistka”

Podczas spotkania spróbujemy wpisać Erikę w sekwencję bohaterek Jelinek z jej wcześniejszych powieści i rozeznać się w relacjach między poszczególnymi postaciami tej książki, a także między seksualnością, muzyką a przestrzenią mieszkalną. Prowadzenie: Ewa Modzelewska-Kossowska (Polskie Towarzystwo Psychoanalityczne), prof. Adam Lipszyc (IFiS PAN).

25.01.2022 18:00 ON-LINE ON-LINE
“Jestem mieszkańcem
wieży z kości słoniowej”

Rozmowa o zbiorze esejów Petera Handkego

„Jestem mieszkańcem
wieży z kości słoniowej”

Rozmowę o zbiorze esejów Petera Handkego „Jestem mieszkańcem wieży z kości słoniowej” (przekład: Jacek St. Buras, wydawnictwo Eperons-Ostrogi, 2021) z udziałem Moniki Muskały, Anny Wołkowicz i Pawła Mościckiego poprowadzi Adam Lipszyc.

31.01.2022 19:00 Teatr Ateneum ul. Jaracza 2 Warszawa
Franzobel: “Raj“

Czytanie performatywne

Franzobel: „Raj“

Przekład: Marek Szalsza. Wprowadzenie: dr hab. Krzysztof Tkaczyk (Uniwersytet Warszawski). W świecie, w którym rzeczywistość i fikcja przenikają się wzajemnie a bohaterowie to mówią własnym głosem, to wygłaszają czyjeś kwestie, wszystko jest możliwe, a zabawa w teatr (?) zamienia się w poważną rozmowę o życiu.