Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

Filmy austriackie na 18. Festiwalu Filmowym Millenium Docs Against Gravity:

Symfonicy Wiedeńscy
Reżyseria: Iva Švarcová, Malte Ludin
Symfonicy Wiedeńscy to od lat jedna z najlepszych orkiestr na świecie – w roli dyrygentów gości największe światowe sławy. Jak działa ten wybitny zespół muzyków i kim oni tak naprawdę są? Film odsłania kulisy funkcjonowania Wiedeńskiej Orkiestry Symfonicznej, przedstawiając jej pełnych muzycznej pasji wykonawców. To oni tworzą jej serce i duszę, a przede wszystkim gwarantują profesjonalizm, z którego słynie.

Chwała królowej
Reżyseria: Tatia Skhirtladze, Anna Khazaradze
Ich historie są w stanie przyćmić nawet serial „Gambit królowej”. Nona Gaprindashvili, Nana Alexandria, Maia Chiburdanidze i Nana Ioseliani to cztery legendarne szachistki z Gruzji, które podczas zimnej wojny zrewolucjonizowały szachy kobiet na całym świecie i stały się radzieckimi ikonami emancypacji kobiet. Film portretuje ich obecne życie, jednocześnie odkrywając ich olbrzymie dziedzictwo. Chociaż grały razem w drużynie olimpijskiej ZSRR, były również dla siebie trudnymi przeciwniczkami, a przy wspólnym stole nie siedziały od ponad ćwierć wieku.

Drogie dzieci przyszłości
Reżyseria: Franz Böhm
Portret trzech młodych aktywistek działających w różnych częściach świata: Rayen jest zaangażowana w antyrządowe protesty w Chile, Pepper walczy o niezależność Hongkongu od chińskich władz, zaś Hilda jest liderką Młodzieżowego Strajku Klimatycznego w Ugandzie. Film nie jest inspiracją, mającą zachęcać do działania na ulicach – działanie jest w nim niekwestionowaną oczywistością. To raczej gorzki obraz tego, co najmłodszemu pokoleniu dorosłych zgotował świat, a także seria pytań o to, w jakim świecie przyjdzie żyć przyszłym dzieciom.

Redakcja śledcza
Reżyseria: Daniel Sager
Film ukazuje kulisy pracy wydziału śledczego największej niemieckiej gazety Süddeutsche Zeitung. Pokazuje techniki i detale, które do tej pory owiane były dziennikarską tajemnicą i zapewnia wgląd w ściśle tajne arkana ich pracy, do których nikt nie miał do tej pory wstępu. Dwa lata po ujawnieniu słynnych „Panama Papers” dziennikarze śledczy stają w obliczu nowych wyzwań: politycznego zabójstwa maltańskiej dziennikarki Daphne Caruany Galizi i tajemniczego handlarza bronią powiązanego z irańskim programem nuklearnym.

 

Organizator: Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity
Partner: Austriackie Forum Kultury w Warszawie

03.09.-12.09.2021 w kinach
16.09.-03.10.2021 ON-LINE
Informacje o terminach, formie projekcji i biletach wstępu na: https://mdag.pl

03.09 - 03.10.2021 Warszawa, Wrocław, Gdynia, Katowice, Poznań, Bydgoszcz, Lublin
+ On-LINE