Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

Wykład dr Agaty Borek
z cyklu „Austriaczki w społeczeństwie, kulturze i nauce. Silna słaba płeć” 
Alma Mahler-Werfel – wiedeńska femme fatale przełomu wieków
Organizatorzy: Austriackie Forum Kultury w Warszawie, Biblioteka Austriacka w Opolu
Partner: Uniwersytet Śląski

Podczas wystąpienia zostanie podjęta próba scharakteryzowania osobowości, którą była niewątpliwie Alma-Mahler-Werfel, oraz ukazania złożoności natury jej życia. Jaką kobietą była jako żona, kochanka czy matka? Poruszona zostanie również kwestia jej uczuć, a może wyrachowania wobec mężów i kochanków. Istotnym aspektem życia Almy Mahler-Werfel jest także bez wątpienia jej twórczość kompozytorska – pisała muzykę do wierszy wielu znanych poetów. Obrazu tej samoświadomej kobiety dopełnia aspekt jej działalności jako gospodyni jednego z tak popularnych wówczas salonów.

Pani Alma Mahler-Werfel to zjawisko imponujące w najmocniejszym znaczeniu tego słowa: wdowa po wielkim kompozytorze, małżonka wielkiego poety, spokrewniona, zaprzyjaźniona, spowinowacona albo w jakiś sposób blisko związana ze wszystkimi sławami Austrii. Kobiety tego formatu w naszych czasach zdarzają się już tylko bardzo rzadko; ta żywotność i dynamika, to połączenie artystycznej wrażliwości i ambicji towarzyskich wydają się pochodzić z innej, wspanialszej epoki (…) (Mann K., 2015: Punkt zwrotny. Tłum. M. Wydmuch. Gdańsk: Czysty Warsztat).

Dr Agata Borek – germanistka pracująca na Kierunku Filologia Germańska na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Do obszaru jej zawodowych zainteresowań należą – oprócz praktycznej nauki języka niemieckiego – realioznawstwo, język biznesu oraz elementy socjologii. Jest certyfikowaną egzaminatorką Instytutu Goethego i koordynatorką do spraw egzaminów z języka niemieckiego w Centrum Egzaminacyjnym Goethe-Institut w Katowicach.

Wydarzenie odbywa się w ramach programu „Kalliope Austria” Sekcji Kulturalnej Federalnego Ministerstwa Spraw Europejskich i Międzynarodowych Austrii.


30.11.2022 (śr.), 17:00
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu
ul. Piastowska 20
Po polsku
Wstęp wolny

Streaming na profilu FB Biblioteki Austriackiej w Opolu

30.11.2022 17:00 Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Opolu
ul. Piastowska 20
Opole
Po polsku / wstęp wolny