Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botemArmin Lorenz Gerold
Map of Clouds. Sonic lecture (Mapa chmur. Wykład dźwiękowy)
W ramach 65. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Współczesnej „Warszawska Jesień”
Foto: Armin Lorenz Gerold, Verstärkung (Wzmocnienie), Halle für Kunst Steiermark, 2021 (kunst-dokumentation.com)

W swoim wykładzie zatytułowanym Mapa chmur artysta Armin Lorenz Gerold opowie o swoich najnowszych dziełach opartych na poszukiwaniach dźwiękowych. Wykorzystując zjawisko temporalności i topografii, artysta nadaje swoim pracom w materii dźwiękowej różne formy: instalacji, słuchowisk lub utworów literackich. Gerold bada związek między formami eksperymentującymi ze sposobami słuchania, ideą trwania oraz kolektywności w sztuce dźwięku od lat 60. XX wieku. Używa do tego tekstów krytycznych wykorzystujących koncepcję temporalności pochodzącą z kultury queerowej lub w niej zakorzenioną. Artystę interesują formy, których nieodłączną częścią jest kwestionowanie normatywnej koncepcji czasu, takie jak mechanizm zegara wewnętrznego czy metronomu wskazującego inny czas i miejsce. Wszystko po to, by sprawdzać utopijne możliwości nowej koncepcji czasu lub możliwość wypadnięcia z czasu w ogóle. Wykład będzie zawierał sesję odsłuchową ambientowych utworów Pauline Oliveros i Éliane Radigue, jak również słuchowisk artysty, w tym jego ostatniego projektu Verstärkung (Wzmocnienie). Jego głównym celem będzie namysł nad politycznym wymiarem dźwięku i współdziałania.

Armin Lorenz Gerold (urodzony w Grazu) jest artystą i kompozytorem zamieszkałym na stałe w Berlinie. Pracując w różnych mediach, Gerold skupia się w swojej sztuce na głosie i dźwięku. Tworzy słuchowiska, performanse na żywo, audycje radiowe i instalacje.

Jego prace pokazywane były w galerii KW w Berlinie, LambdaLambdaLambda (Kosowo), fluent (Hiszpania), Mint (Szwecja), na Biennale Sztuki Współczesnej w Göteborgu (we współpracy z Doireann O’Malley). Jego ostatnia instalacja i performans Verstärkung (Wzmocnienie) był pokazywany w Halle für Kunst Steiermark w sierpniu 2021 jako część cyklu Give rise to. Gerold wydał niedawno swoją pierwszą książkę w wydawnictwie Mousse (Mediolan), która była częścią otrzymanego przez niego stypendium Ruisdaela. W listopadzie 2022 w Haus der Kulturen der Welt odbędzie się premiera jego słuchowiska Manuel or A Hint Of Evil.

Gerold nagrywa także muzykę pop pod pseudonimem Wirefoxterrier. Znalazła się ona m.in. na ścieżce dźwiękowej do serialu młodzieżowego o tematyce LGBT SKAM Italia. Jego debiut płytowy pt. Radio Pristina został wydany w 2020 roku.


19.09.2022 (pon.), 17.30
Austriackie Forum Kultury
ul. Próżna 7/9 Warszawa
po angielsku
ok. 80 minut
wstęp wolny19.09.2022 17:30 Austriackie Forum Kultury
ul. Próżna 7/9
Warszawa
Wstęp wolny