Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

Wystawa:
Artystka w podróży. (Nie)możliwe kierunki
Artystki: Judith Augustinovic, Mika Aya Azagi, Anna Bochkova, Iwona Demko, Valerie Habsburg, Anita Steinwidder, Anka Leśniak, Angela Lubic, Małgorzata Malwina Niespodziewana, Patricia Pisani, Susanne Pittroff
Kuratorka: Anka Leśniak / TFR Archive
Organizator: Dom Norymberski

Wystawa jest kolejnym projektem międzynarodowego kolektywu artystycznego TFR Archive inspirowanym losami rzeźbiarki Teresy Feodorownej Ries (1866-1956) – migrantki, podróżniczki, uchodźczyni. Punktem wyjścia jest tu podróż i figura artystki – nomadki, którą Ries reprezentuje. Podróżować można w celach turystycznych, zawodowych, ale też wbrew własnej woli, kiedy trzeba opuścić dom z powodów ekonomicznych lub wojen.

Teresa F. Ries była artystką pochodzenia żydowskiego, urodzoną w Budapeszcie. Młodość spędziła w Moskwie, następnie wyemigrowała do Wiednia, gdzie szybko zyskała sławę zarówno dzięki swojej wybitnej twórczości, jak i wyemancypowanemu sposobowi życia, rzucającemu wyzwanie rolom wyznaczonym kobietom przez patriarchalne społeczeństwo. Ries odbyła wiele podróży w celach artystycznych, jak i poznawczych, np. nad jezioro Bajkał. W wieku siedemdziesięciu kilku lat musiała uciekać z Wiednia, zostawiając wszystko za sobą, aby uniknąć deportacji i ratować życie. Schronienie znalazła w malowniczym szwajcarskim Lugano – swoim „gorzkim raju”, gdzie na wygnaniu dożyła swoich ostatnich dni.

TFR ArchiveKolektyw, który pracuje z przez wiele lat zapomnianą biografią i dorobkiem artystycznym Teresy Feodorownej Ries. Biografia artystki i jej prace, w większości zniszczone, zagubione lub uszkodzone, stały się punktem wyjścia do badań i prac współczesnych artystek i artystów, jak również upowszechniania dorobku rzeźbiarki. W grupie działają m.in. Valerie Habsburg, Anka Leśniak, Mika Aya Azagi, Anna Bochkova, Judith Augustinovic. Więcej na: https://teresafeodorownaries.com/


09.04.–26.05.2024
Dom Norymberski
Skałeczna 2
Kraków
09.04 - 26.05.2024 Dom Norymberski
Skałeczna 2
Kraków