Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

Bella Szwarcman-Czarnota:
„Dzielną niewiastę któż znajdzie“

Wykład z cyklu „Księga Przysłów“
Organizatorzy: Austriackie Forum Kultury, Gmina Żydowska w Warszawie

Rozpoczynamy nowy cykl poświęcony poematowi z Księgi Przysłów 31, 10 – 31, który mężowie odśpiewują – na cześć swoich żon – w piątkowy wieczór. Wedle Ibn Ezry poemat ten, jak i cała Księga Przysłów – został napisany przez króla Salomona na cześć bogobojnej kobiety, która troszczy się o rodzinę. Wedle innej tradycji – napisał go Abraham na cześć swojej żony Sary.

Na kolejnym spotkaniu poświęconym hymnowi z Księgi Przypowieści Salomona będziemy zastanawiać się nad pramatkami ludu Izraela – Sarą, Rebeką, Rachelą i Leą. One właśnie wymienione są w midraszu jako te, z których należy brać przykład. Jakich konkretnych cnót i zalet można się nauczyć od nich? Na to pytanie będziemy próbowali wspólnie odpowiedzieć, wracając nie tylko do Księgi Przypowieści, lecz i do fragmentów z Księgi Rodzaju.

Bella Szwarcman-Czarnota – polska publicystka, redaktorka, tłumaczka. Znawczyni tematu kobiet żydowskich. Tłumaczy z języka francuskiego, rosyjskiego i jidysz. Wieloletnia redaktorka PWN oraz felietonistka i redaktorka pisma żydowskiego "Midrasz".

09.11.2021 (wt.), godz. 18:00
Po polsku
ON-LINE
ZOOM - konieczna rejestracja
 https://us02web.zoom.us/meeting/register/tZ0uc-CoqDguH9wa8EHYwXP-y3pkQCnTvyOa


 

09.11.2021 18:00 ON-LINE

ON-LINE