Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

Wykład Belli Szwarcman-Czarnoty z cyklu „Kobiety w Torze “
"Miłość czy przemoc – ojcowie i córki w Torze"
Od milczenia Diny, córki Jakuba, do przemowy córek Selofchada

Organizatorzy: Austriackie Forum Kultury, Gmina Żydowska w Warszawie
Ilustracja:The Daughters of Zelophehad (Dalziels' Bible Gallery) MET DP835633.jpg - Wikimedia Commons

Dina, córka Jakuba, została zgwałcona, bracia ją pomścili, a ojciec wypowiedział się nie tyle w obronie córki, co ganiąc synów. Sama Dina zaś nie wypowiada ani słowa. Nie wiemy, co myśli i czuje. Za nią, ale przecież nie w jej imieniu działa rodzina.

Córki Selofchada – a było ich pięć – wypowiedziały się zdecydowanie, przedstawiły swoje racje, uważając, że powinny mieć udział w dziedzictwie ojca.

 

Milczenie Diny stało się bodźcem, który wywołał aktywność żydowskich feministek amerykańskich. Jakie zaś były konsekwencje zwycięstwa córek Selofchada? I czy było to zwycięstwo?

 

Bella Szwarcman-Czarnota – polska publicystka, redaktorka, tłumaczka. Znawczyni tematu kobiet żydowskich. Tłumaczy z języka francuskiego, rosyjskiego i jidysz. Wieloletnia redaktorka PWN oraz felietonistka i redaktorka pisma żydowskiego „Midrasz”.


30.05.2023 (wt.), 18:00
Po polsku
ON-LINE 
ZOOM: https://us02web.zoom.us/meeting/register/tZ0kc-6uqj8qHNE86J7jCCWW7-2jvWmhKz0I


 

30.05.2023 18:00 ON-LINE

ZOOM