Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

Believe in Illusion (2’39’’)
Austria, 2023

W ramach NOCY TAŃCA pokazanie zostanie krótkometrażowy film taneczny, nagrany w Wiedniu a stworzony przez We Make Them Production przy współpracy z Niki&Martin Duo. Duet wykorzystuje ruch jako narzędzie wyrazu, aby zbadać, jak postrzegamy siebie w lustrze w porównaniu do tego, jak widzą nas inni. Protagoniści wykorzystują otaczające środowisko, aby stworzyć dialog za pomocą ruchu. Tancerze bawią się niuansami odległości, eksplorując zależność między dwoma ciałami w przestrzeni. 

Niki&Martin Duo to duet taneczny specjalizujący się w tańcu współczesnym, obecnie mający siedzibę w Wiedniu. Duet został założony w 2019 roku przez Nikolę Majtanovą ze Słowacji oraz Marcina Denkiewicza z Polski, którzy poznali się podczas studiów z zakresu tańca współczesnego, performance'u i pedagogiki na ABPU w Linz. Od tego czasu pracują nad różnorodnymi projektami twórczymi obejmującymi taniec, fotografię, film i teatr w krajach takich jak Polska, Austria, Korea Południowa, Hiszpania, Grecja, Chorwacja, Niemcy oraz Stany Zjednoczone. W swojej pracy artystycznej koncentrują się na występach tanecznych oraz na łączeniu tańca i filmu poprzez tworzenie niezależnych choreografii filmowych i intensywną interakcję między tymi dwoma środkami wyrazu. Dodatkowo przesuwają granice tradycyjnych przestrzeni występów, przenosząc swoją sztukę w  zewnętrzne przestrzenie publiczne oraz miejsca o specyficznej lokalizacji.

Nikola Majtanova, urodzona na Słowacji, mieszka i tworzy w Wiedniu. Edukację taneczną rozpoczęła w konserwatorium tanecznym J.L. Bellu w Bańskiej Bystrzycy, na Słowacji. Kontynuowała  na Uniwersytecie Antona Brucknera, gdzie uzyskała tytuł Licencjatki Sztuk Pięknych. W ciągu swojej profesjonalnej kariery współpracowała z artystami i zespołami, w tym z Laja Martin Company, Editta Braun Company a także z Paulem Blackmanem, Janem Lauwersem, Nicolasem Paulem, Marion Sparber. Tworzyła także własne prace, które były prezentowane na licznych festiwalach w Europie. W 2019 roku założyła duet taneczny Niki&Martin z jej partnerem tanecznym, skupiając się na technikach partneringu w tańcu współczesnym, łączeniu tańca i filmu oraz prowadzeniu warsztatów w całej Europie.

Marcin Denkiewicz urodził się w Warszawie, mieszka i pracuje w Wiedniu. Karierę artystyczną rozpoczął w wieku 11 lat w Teatrze Muzycznym Roma, gdzie występował jako aktor i wokalista. W 2016 roku pracował jako trener akrobatyki w parku trampolin Hangar646. Od 2017 roku jako członek zespołu Body Architects Company występował w przedstawieniu "B-Team" na międzynarodowych festiwalach i rezydencjach. W 2019 roku ukończył studia na Uniwersytecie Antona Brucknera, zdobywając tytuł licencjata w dziedzinie Tańca Współczesnego i Pedagogiki. Od tego czasu pracuje jako niezależny tancerz i choreograf w całej Europie. Oprócz występów prowadzi warsztaty tańca współczesnego, skupiając się głównie na technikach partneringu.

Dyrektorka artystyczna Agata Życzkowska o Festiwalu U:NEW
W roku 2023 organizująca wydarzenie Fundacja NOWA FALA zdecydowała się na zmianę nazwy festiwalu z International Movement Festival U:NEW na Dance Wave Festival U:NEW. Festiwal nadal w założeniu pozostanie wydarzeniem realizowanym na skalę międzynarodową, ale dla uproszczenia komunikacji i upowszechniania informacji na temat tanecznego święta zostanie przekształcona nazwa. Obecnie następuje połączenie marki Fundacji NOWA FALA (NEW WAVE Foundation) z wieczorami DANCE WAVE, czyli wydarzeniami w dziedzinie tańca, które w latach 2020-2022 organizowała fundacja. Były to wieczory prezentujące formy choreograficzne – od kilkuminutowych solo po spektakle grup i kolektywów tanecznych z różnych stylach, m.in. taniec współczesny, nowa choreografia eksperymentalna, taniec jazzowy (modern jazz dance). Trzecia edycja festiwalu kontynuuje założenia dwóch pierwszych odsłon: Dance Wave Festival U:NEW skierowany jest szczególnie do młodych artystek i artystów tańca oraz do młodej publiczności (licealiści i licealistki, studenci i studentki oraz młodzi dorośli).

Inspiracją dla realizacji Dance Wave Festival U:NEW jest potrzeba wymiany doświadczeń pomiędzy młodymi artystkami i artystami, a bardziej doświadczonymi twórczyniami i twórcami, w tym z Warszawy, z Polski i z Europy oraz świata.


29.09.2023, 19:00
Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego 
ul. Jazdów 1 
00-467 Warszawa
Bezplatne wejściówki po rezerwacji: biuro@fundacjarozwojuteatru.pl

 

Więcej informacji: http://fundacjarozwojuteatru.pl/pl/3-dance-wave-festival-unew-2023-warszawa/ 

29.09.2023 19:00 Instytut Teatralny
ul. Jazdów 1
Warszawa
Bezpłatne wejściówki po rezerwacji