Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

Wykład Belli Szwarcman-Czarnoty z cyklu „Nieme kobiety“
Milczenie Diny, milczenie Jakuba

Organizatorzy: Austriackie Forum Kultury, Gmina Żydowska w Warszawie

Pewnego dnia Dina, córka Lei i Jakuba, wyszła z namiotu. Została zgwałcona przez Szechema. Jej bracia dokonali zemsty  na człowieku, który znieważył ich siostrę, i nie tylko na nim. Ale Dina milczy, nie mówi ani słowa. Nikt też nie zadaje jej pytań, nikt nie chce wiedzieć, co czuje, czego oczekuje. Nawet rodzony ojciec rozmawia nie z nią, lecz z synami.

Jak to było możliwe? To pytanie zadawały sobie kobiety, autorki antologii The Tribe of Dina (Plemię Diny) – Irena Klepfisz i Melanie Kaye-Kantrowitz – ponad trzydzieści lat temu. Ale stawiamy je również teraz, w dzisiejszych czasach. Jak to było możliwe i jak to wciąż jest możliwe?

Bella Szwarcman-Czarnota — polska publicystka, redaktorka, tłumaczka. Znawczyni tematu kobiet żydowskich. Tłumaczy z języka francuskiego, rosyjskiego i jidysz.Wieloletnia redaktorka PWN oraz felietonistka i redaktorka pisma żydowskiego "Midrasz". 


16.03.2021 (wt.), 18:00
ON-LINE

ZOOM:
https://us02web.zoom.us/j/89439617590

 


Facebook:
https://www.facebook.com/AustriackieForumKultury

Po polsku
Sponsor główny Austriackiego Forum Kultury:

 

16.03.2021 18:00 ON-LINE

Po polsku