Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

Rozmowa o książce Christine Lavant
Historia zapisana na drzwiach i dwie inne opowieści
Z udziałem Małgorzaty Łukasiewicz (przekład) i Piotra Pazińskiego (posłowie)
Prowadzenie: Paulina Małochleb
Organizatorzy: Wydawnictwo Ossolineum, Wrocławski Dom Literatury, Klub Proza

Trzy pomieszczone w tej książce opowieści – Historia zapisana na drzwiachDziecko oraz Chłopak – składają się na wyjątkowe studium dzieciństwa, choroby i wyobcowania. Dziecięca perspektywa, a także pozornie naiwne wyobrażenia o świecie, odzwierciedlone w nad wyraz precyzyjnym języku, sprawiają, że twórczość Christine Lavant (1915-1973) jest przejmująco sugestywna; to literatura w stanie czystym.

Choć niniejszy wybór traktować można jako preludium do wydarzeń przedstawionych w Zapiskach z domu wariatów, najsłynniejszym dziele Lavant, trzy opowieści w niczym im nie ustępują. Od „Zapisków…” odróżnia je to – zauważa Piotr Paziński – że ich narratorki i narratorzy, występujący trochę dla niepoznaki to w pierwszej, to w trzeciej osobie, nie są (jeszcze?) pisarzami. A jednak za kilka lat zaczną pisać i rzucać kamieniami w milczące anioły.


17.09.2021 (pt.), 18:00
Wrocławski Dom Literatury (Klub Proza) i streaming na FB: https://www.facebook.com/WydawnictwoOssolineum
Po polsku
Wstęp wolny
 

17.09.2021 18:00 Dom Literatury (Klub Proza)

Wrocław
Wstęp wolny / Po polsku