Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

DIGITAL FUTURE TALK: Artificial intelligence (AI)
Organizacja: Austriackie Forum Kultury
Partner: TRAFO Trafostacja Sztuki w Szczecinie, Katedra Przestrzeni Wirtualnej Mediów, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Polskie Stowarzyszenie Transhumanistyczne, Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Łódzkiego. 

Trzecie spotkanie z cyklu Digital Future Talks poświęconego wizjom przyszłości skupia się na sztucznej inteligencji (AI). Dyskutować będziemy nad możliwościami, jakie daje technologiczny rozwój, ale i nad zagrożeniami, jakie przynosi. Szczególnie zajmować nas będzie, w jaki sposób zjawiska związane z rozwojem sztucznej inteligencji prezentowane są w sztuce i kulturze oraz do jakiego stopnia już dziś sztuczna inteligencja może traktowana być jako medium artystyczne. Punktem wyjścia do dyskusji w gronie ekspertów i ekspertek będą wystawy poświęcone zjawisku AI w Wiedniu i w Szczecinie: „Sztuczna Patointeligencja” w TRAFO Trafostacja Sztuki w Szczecinie oraz „UNCANNY VALUES: Artificial Intelligence & You” w Museum für Angewandte Kunst w Wiedniu.

Wśród zaproszonych gości są zarówno, artyści, artystki, kuratorzy i kuratorki jak i naukowcy i naukowczynie zajmujący się pracą nad rozwojem tej technologii oraz badający zjawiska związane z jej rozwojem w perspektywie społecznej i ekonomicznej.

Wydarzenie organizowane jest we współpracy z centrum sztuki współczesnej TRAFO Trafostacja Sztuki w Szczecinie, Katedrą Przestrzeni Wirtualnej Mediów na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.


Uczestnicy i uczestniczki:

Brigitte Krenn
(AT) – w
icedyrektorka Austrian Research Institute for Artificial Intelligence (OFAI). Przez wiele lat kierowała Zespołem Technologii Językowych i Interakcyjnych OFAI (Unit of OFAI's Language and Interaction Technologies Group). Posiada tytuł doktora lingwistyki komputerowej na Uniwersytecie Saarland w Saarbrücken w Niemczech oraz dyplom z języka i literatury niemieckiej, psychologii, filozofii i pedagogiki na Uniwersytecie Karla-Franzensa w Graz w Austrii.

Ada Florentyna Pawlak (PL) – antropolożka technologii, prawniczka i historyczka sztuki, wykładowczyni akademicka (IEiAK UŁ, Artes Liberales UW, Wydział Zarządzania UŁ, Akademia im. Leona Koźmińskiego w Warszawie, „Trendwatching & Future Studies” na Wydziale Humanistycznym Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie). Wiceprezeska TEFT (Towarzystwo Etyki i Filozofii Techniki), jedna z założycieli Polskiego Stowarzyszenia Transhumanistycznego. Specjalizuje się w obszarze społecznych implikacji sztucznej inteligencji i transhumanizmu. Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Łódzkiego.

Marlies Wirth (AT) – kuratorka Kultury Cyfrowej w MAK – Austriackiego Muzeum Sztuki Stosowanej w Wiedniu, jest zaangażowana w Biennale w Wiedniu i kieruje kolekcją MAK Design Collection. Kuratorka wystaw z dziedziny sztuki, designu, architektury i technologii, m.in. Vienna Biennale 2017 i Vienna Biennale 2019, z wystawą „UNCANNY VALUES: Artificial Intelligence & You”. Jest jedną z kuratorek międzynarodowej wystawy objazdowej „Hello, Robot. Design between Human and Machine” i wicedyrektorką Global Art Forum 2018: „I am Not a Robot” w Dubaju i Singapurze.

Jan Zygmuntowski (PL) – ekonomista zajmujący się rozwojem, systemami gospodarczymi, teorią innowacji i gospodarką cyfrową. Prezes zarządu think-tanku Instrat, w którym prowadzi program badawczy w obszarze gospodarki cyfrowej. Wykładowca na Akademii Leona Koźmińskiego. W przeszłości pracował m.in. w Polskim Funduszu Rozwoju. Doradza i udziela wsparcia projektom z branży technologicznej, które mają pozytywny wpływ społeczny. Absolwent Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

Moderator:
Piotr Kopik (PL) –
 prowadzi Pracownię 3D i Zdarzenia Wirtualne I na Wydziale Sztuki Mediów warszawskiej ASP. Autor instalacji, wideo, machinim, animacji 3D, prac VR'owych, kolaży i akcji. Absolwent Wydziału Malarstwa warszawskiej ASP. Współtwórca grupy szu szu. Uczestnik wystaw m.in. w CSW Zamek Ujazdowski w Warszawie, BWA Wrocław, Muzeum Sztuki w Łodzi, BWA Zielona Góra, Kunsthaus Dresden w Dreźnie, Bat-Yam International Biennale of Landscape Urbanism in Bat Jam. Kurator wystawy Sztuczna Patointeligencja w TRAFO.


09.12.2021 (czw.), 18:00
ON-LINE
Spotkanie odbywa się na platformie ZOOM.
Tłumaczenie symultaniczne, polski, niemiecki, angielski. 
Wstęp wolny, wymagana rejestracja. 
https://us02web.zoom.us/webinar/register/WN_VAG6XvBVQwGRaxyVyFMLGQ

09.12.2021 18:00 ON-LINE

ON-LINE
Wstęp wolny, rejestracja.