Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

Dyskusja z cyklu „Literatura austriacka i psychoanaliza”
Głowa płonie - Elias Canetti „Auto da fé”
Prowadzenie: Ewa Modzelewska-Kossowska (Polskie Towarzystwo Psychoanalityczne), prof. Adam Lipszyc (Instytut Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk)
Lektura: Elias Canetti, Auto da fé, tłum. Edyta Sicińska, Warszawa 1966
Partnerzy: Polskie Towarzystwo Psychoanalityczne, Ośrodek Myśli Psychoanalitycznej przy Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk
Pomysł i organizacja: Austriackie Forum Kultury w Warszawie

W tej słynnej powieści Canetti opowiada historię wielkiego sinologa, Petera Kiena, który żyje samotnie w otoczeniu swoich ukochanych książek, pewnego dnia decyduje się jednak na małżeństwo ze swoją gospodynią Teresą. To bezwzględne, wstrząsające swoim okrucieństwem studium relacji między samotnością, szaleństwem, wolą wiedzy, seksualnością i pędem ku samozniszczeniu wchodzi w fascynujący rezonans z rozmaitymi kategoriami wypracowanymi w ramach nielubianej przez Canettiego tradycji psychoanalitycznej. Tym razem zapytajmy: czego psychoanaliza mogłaby się nauczyć z książki Canettiego?


25.04.2024 (czw.), godz. 19:00
Austriackie Forum Kultury
ul. Próżna 7/9, Warszawa
Konieczna rejestracja tu: podroz.zimowa@gmail.com
Ilość miejsc ograniczona
Wstęp bezpłatny, po zarejestrowaniu się
Seminarium odbywa się bez nagrania i transmisji
Po polsku
25.04.2024 19:00 Austriackie Forum Kultury
ul. Próżna 7/9
Warszawa
Wstęp bezpłatny, po zarejestrowaniu się