Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

Koncert organowy Stefana Donnera
Cykl „Bliżej Bacha”
Organizatorzy: Pomorskie Stowarzyszenie „Musica Sacra”
Współorganizatorzy: Polska Filharmonia Bałtycka im. Fryderyka Chopina w Gdańsku, Klasztor Dominikanów w Gdańsku
Dyrektor Artystyczny – prof. Roman Perucki
Wydarzenie dofinansowane ze środków Miasta Gdańska
Wydarzenie Dofinansowane ze środków Konsulatu Generalnego Republiki Federalnej Niemiec w Gdańsku
Sponsor: 
SkyWheels Sp. z o.o.
Patron medialny: 
Prestiż Magazyn Trójmiejski 
Partnerzy: 
Hampton by Hilton Gdańsk Old Town, Celestin Residence, Austriackie Forum Kultury

Koncerty organowe z cyklu „Bliżej Bacha” to wyjątkowe wydarzenie muzyczne towarzyszące Gdańszczankom i Gdańszczanom od 1989 roku. Tradycyjnie koncerty będą miały miejsce w Bazylice św. Mikołaja – w samym sercu Śródmieścia. Podczas tegorocznej odsłony cyklu swoje umiejętności zaprezentują wybitni organiści – przedstawiciele najważniejszych polskich akademii i uniwersytetów muzycznych. Na Bachowskich organach zabrzmią m.in. kompozycje Georga Böhma, Bernardo Pasquini’ego, Georga Friedricha Händela, Felixa Aleksandre Guilmanta, Georga Muffata, Johannesa Brahmsa, nie zabraknie również utworów Johanna Sebastiana Bacha.


Program:
Jan Pieterszoon Sweelinck (1562 – 1621):
Fantasia Cromatica in d, SwWV 258

Johann Sebastian Bach (1685 – 1750):
From Art of the Fugue, BVW 1080
Canon per Augmentationem in Contrario Motu
Canon alla Ottava

Wolfgang Amadeus Mozart (1756 – 1791):
Alllegro und Andante, KV 608

Johann Sebastian Bach (1685 – 1750):
From Art of the Fugue, BWV 1080
Canon alla Decima, Contrapunto alla Terza
Canon in Duodecima in Contrapunto alla Quinta

Robert Schumann (1810 – 1856):
From Sechs Studien in kanonischer Form für den Pedalflügel, op. 58
2. Mit innigem Ausdruck 
4. Innig
6. Adagio

Nils Wilhelm Gade (1817 – 1890):
Drei Tonstücke, op. 22
1. Moderato
2. Allegretto
3. Allegro

Stefan Donner – absolwent Uniwersytetu Wiedeńskiego. Ukończył z wyróżnieniem studia z zakresu organów, fortepianu i dyrygentury. Następnie zdobył tytuł magistra gry na organach w Konserwatorium w Amsterdamie. Stefan Donner uczestniczył w wielu kursach mistrzowskich m.in. u Oliviera Latry, Joris’a Verdina czy Edoardo Bellottiego. W latach 2014-2015 był stypendystą Fundacji Fulbrighta, w ramach którego studiował muzykę organową i klawesyn w Eastman School of Music w Rochester, Nowy Jork. Artysta jest laureatem wielu nagród m.in. Pierwszej Nagrody Konkursu Muzyki Organowej im. Franza Schmidta (2010 r.), zdobył również Trzecią Nagrodę w ramach Dublińskiego Międzynarodowego Konkursu Muzyki Organowej (2011 r.). Ma na koncie wiele realizacji radiowych i telewizyjnych, a także wydanych płyt (muzyka nagrywana na XVIII-wiecznych organach „Dacci’ego” w Katedrze Najświętszego Zbawiciela w Wiedniu oraz XIX-wiecznych organach „Buckowskich” znajdujących się w kolekcji instrumentów muzycznych Wiedeńskiego Muzeum Technologii.

Stefan Donner koncertuje w całej Europie, w Turcji, Stanach Zjednoczonych i Australii. W 2017 roku wygłosił gościnnie wykład na temat triów sonatowych Jana Sebastiana Bacha w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. W. Żeleńskiego w Krakowie. W latach 2020-2021 sprawował funkcję Dyrektora ds. Muzyki oraz organisty w Opactwie w Klosterneuburgu. Artysta pracuje również jako pedagog udzielając lekcji gry na fortepianie czy z zakresu teorii muzyki.


29.07.2024, godz. 20:00
Bazylika św. Mikołaja
ul. Świętojańska 72
Gdańsk
Wstęp wolny

 

29.07.2024 20:00 Bazylika św. Mikołaja
ul. Świętojańska 72
Gdańsk
Wstęp wolny