Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

Konferencja
Kafka po cultural turn
Organizacja: prof. dr hab. Katarzyna Kuczyńska-Koschany, prof. UAM dr hab. Łukasz Musiał, prof. UAM dr hab. Beate Sommerfeld (Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu)
Partner: Austriackie Forum Kultury w Warszawie
Więcej informacji: https://unikonferencje.pl/konferencja/13785-kafka-po-cultural-turn

Z okazji 99. rocznicy śmierci Franza Kafki Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu organizuje konferencję poświęconą badaniom nad twórczością tego słynnego pisarza.

Polska recepcja twórczości Kafki jest od dawna niezwykle różnorodna i bogata. Pierwsze przekłady (z „Procesem” na czele) pojawiły się jeszcze przed drugą wojną światową. Po odwilży politycznej w 1956 roku zainteresowanie jego twórczością znacząco wzrosło. Na przełomie lat dziewięćdziesiątych i dwutysięcznych gwiazda Kafki wyraźnie zblakła. Niemniej jednak, ostatnie lata przyniosły odrodzenie zainteresowania jego twórczością. Nowe tłumaczenia, biografie i badania kulturowe zainspirowały do ponownej lektury jego dzieł.

Konferencja „KAFKA PO CULTURAL TURN” będzie stanowić przegląd badań nad twórczością pisarza. Ma charakter interdyscyplinarny: z jednej strony przyczyni się do podsumowania dotychczasowych badań, z drugiej strony omówione zostaną nowe wyzwania z kategorii zwrotu kulturowego. Podczas konferencji poruszone zostaną m.in. następujące kwestie: W jakim stopniu podejścia badawcze takie jak cultural turn otworzyły nowe możliwości interpretacyjne w odniesieniu do dzieł Kafki? Czy potencjał związany z cultural turn został już wyczerpany?


22-24.11.2023 (śr.-pt.)
Instytut Filologii Germańskiej UAM
al. Niepodległości 4
Poznań
Po polsku i niemiecku
Wstęp wolny

22.11 - 24.11.2023 Instytut Filologii Germańskiej UAM
al. Niepodległości 4
Poznań
Wstęp wolny