Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

Dyskusja z cyklu „Literatura austriacka i psychoanaliza” 
Tylko myszy przeżyją - Laura Freudenthaler "Najgorętsze lato”
Prowadzenie: Ewa Modzelewska-Kossowska (Polskie Towarzystwo Psychoanalityczne), prof. Adam Lipszyc (Instytut Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk)
Lektura: Laura Freudenthaler, "Najgorętsze lato", przeł. Maja Sowińska, Magazyn "Wizje", 3-4/2023
Po zarejestrowaniu się otrzymają Państwo tekst, który ukaże się niedługo w „Wizjach”
Partnerzy: Polskie Towarzystwo Psychoanalityczne, Ośrodek Myśli Psychoanalitycznej przy Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk
Pomysł i organizacja: Austriackie Forum Kultury w Warszawie.
Foto ©Gianmaria Gava
https://jungundjung.at/verfasser/freudenthaler-laura/

Protagonistka opowiadania Freudenthaler próbuje mówić jak najmniej, stara się nie uśmiechać: na wargach ma szwy, a każdy uśmiech wywołuje krwawienie. Jej poranione wargi być może z wolna się zrastają, ale wokół narasta apokaliptyczna atmosfera: plaga myszy niszczy plony, w potwornym skwarze szerzą się pożary. Jaki jest związek między stanem narratorki, katastrofą klimatyczną i plagą myszy?

Laura Freudenthaler (ur. 1984) – pisarka austriacka. Debiutowała tomem opowiadań Der Schnädel von Madeleine („Czaszka Madeleine”, 2014). W 2017 roku ukazała się jej pierwsza powieść „Die Königin schweigt” („Królowa milczy”), a w 2019 druga, „Geistergeschichte („Opowieść o duchach”), wyróżniona Nagrodą Literacką Unii Europejskiej. Opowieść o duchach na język polski przełożyła Eliza Borg; fragmenty ukazały się na łamach „Literatury na Świecie” (nr 5–6/2020) i „Wizji” (nr 2/2021), całość – nakładem Wydawnictwa „Od Do” (2021). Za opowiadanie „Najgorętsze lato” Freudenthaler otrzymała w 2020 roku Nagrodę 3sat (przyznawaną przy okazji Nagrody Ingeborg Bachmann). W 2023 roku ukazała się trzecia powieść Freudenthaler „Arson”, a jej fragment w przekładzie Mai Sowińskiej opublikowały „Wizje” (nr 2/2023): https://magazynwizje.pl/sowinska-freudenthaler/https://laurafreudenthaler.eu/


06.06.2024, 19:00
Austriackie Forum Kultury
Próżna 7/9, Warszawa
Rejestracja tu: podroz.zimowa@gmail.com
Po zarejestrowaniu się otrzymają Państwo tekst, który ukaże się niedługo w „Wizjach”.
Ilość miejsc ograniczona
Wstęp bezpłatny, po zarejestrowaniu się
Seminarium odbywa się bez nagrania i transmisji 
Po polsku


06.06.2024 19:00 Austriackie Forum Kultury
ul. Próżna 7/9
Warszawa
Wstęp bezpłatny, po zarejestrowaniu się