Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

Wykład Belli Szwarcman-Czarnoty.
Nowy cykl: "Pieśni kobiet"
O czym śpiewała prorokini Debora?

Powracamy do naszych rozważań na temat kobiet biblijnych. Najbliższe wykłady poświęcone będą pieśniom i hymnom śpiewanym przez kobiety. Najpierw przypomnieć trzeba przepisy, jakim obwarowano w judaizmie śpiew kobiet. Prezentację pieśni zaczniemy od Debory, która odśpiewała pochwałę walecznej Jael. Do Debory, „prorokini i matki w Izraelu” dołączył generał Barak. Jael, żona Chebera Kenity, zabiła generała Syserę, dowódcę wojsk kananejskich, a Debora ją błogosławi. Przyjrzymy się wspólnie tekstowi pieśni, zawartemu w rozdziale 5, 2 - 31 Ks. Sędziów, a jest to jeden z najstarszych tekstów zawartych w Torze, pochodzący prawdopodobnie z XII w. p.n.e.

Bella Szwarcman-Czarnota – polska publicystka, redaktorka, tłumaczka. Znawczyni tematu kobiet żydowskich. Tłumaczy z języka francuskiego, rosyjskiego i jidysz. Wieloletnia redaktorka PWN oraz sekretarz redakcji Biuletynu Żydowskiego Instytutu Historycznego.

Organizatorzy: Austriackie Forum Kultury, Gmina Żydowska w Warszawie 20.10.2020 (Wt.), 18.00
Zoom: https://us02web.zoom.us/j/86200233699
Meeting-ID: 862 0023 3699
Hasło: 
116180

 

20.10.2020 18:00 ON-LINE