Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

Wystawa:
ON THE ROAD AGAIN.
Aglaia Konrad: „Alina, Barbara, Halina, Helena i Zofia”
Artystka: Aglaia Konrad

Wystawa fotografii Aglai Konrad powstałych podczas wizyty studyjnej w Warszawie w ramach programu ON THE ROAD AGAIN koncentruje się na warszawskich architektkach XX wieku. Historia architektek w Polsce jest wyjątkowa: w 1920 roku kobiety w Polsce uzyskały prawo do studiowania na uniwersytetach i pracy w biurach architektonicznych po ukończeniu studiów, co było wyjątkowe w porównaniu z sytuacją panującą w innych krajach w Europie.

Dzięki zetknięciu się z twórczością architektki krajobrazu Aliny Scholtz (1908-1996), Konrad poznała szereg istotnych polskich architektek i wybrała pięć przedstawicielek jako punkt wyjścia do wystawy: Alinę Scholtz – architektkę krajobrazu; Barbarę Brukalską – architektkę, teoretyczkę, członkinię grupy Praesens; Halinę Skibniewską – architektkę, urbanistkę, profesorkę i posłankę na Sejm; Helenę Syrkus – architektkę, tłumaczkę i edukatorkę oraz Zofię Hansen – architektkę, współtwórczynię koncepcji Formy Otwartej. Wszystkie były członkiniami m.in. Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej WSM i działały w niej jako socjalistki, przedstawicielki radykalnej, świeckiej lewicy w Polsce.


17.07.2023 (pon.), 18:00
Austriackie Forum Kultury
ul. Próżna 7/
Warszawa
Wystawa potrwa do: 18.08.2023 
Wstęp wolny
 

17.07 - 18.08.2023 18:00 Austriackie Forum Kultury
ul. Próżna 7/9
Warszawa
Wstęp wolny