Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

Spotkanie z Natalią Malek (PL), Robertem Prosserem (A) i Darkiem Foksem (PL) 
na 17. Międzynarodowym Festiwalu Opowiadania we Wrocławiu
Organizacja: Towarzystwo Aktywnej Komunikacji, Austriackie Forum Kultury w Warszawie

Robert Proser przeczyta fragment ze swojej świetnie przyjętej w Austrii powieści „Gemma Habibi” (Dajesz, Habibi) z 2019 r. Główny bohater powieści, Lorenz, studiuje germanistykę oraz antropologię kulturową i społeczną na Uniwersytecie Wiedeńskim. Na początku 2011 r., tuż przed początkiem wojny w Syrii, wyjeżdża z ciekawości do Damaszku, gdzie poznaje niemiecką fotografkę Elenę i syryjskiego Kurda Zaina, boksera. Pod jego wpływem i dzięki YouTube Lorenz jest coraz bardziej zafascynowany tym sportem. Po powrocie do Austrii rozpoczyna treningi. Bohaterowie spotykają się parę lat później w Wiedniu na demonstracji podczas tzw. kryzysu uchodźczego. Autor podejmuje wiele różnych wątków i dyskursów dotyczących migracji, etyki dziennikarskiej i napiętej sytuacji na świecie. Boks jest tu metaforą, wokół której snuje się polityczna opowieść o współczesności – małych i dużych bataliach bohaterów powieści.

Robert Prosser, animator kultury, performer i pisarz. Urodził się w 1983 r. w Alpbach, w Tyrolu. Studiował literaturę porównawczą, antropologię kulturową i społeczną w Innsbrucku i Wiedniu. Swoją karierę rozpoczął jako graficiarz. Podróżował po Azji i Bliskim Wschodzie. Wydana w 2019 r. książka „Gemma Habibi” jest jego piątą powieścią.


03.09.2021 (pt.), 18:00
17. Międzynarodowy Festiwal Opowiadania we Wrocławiu
Nalanda - Księgarnia Kawiarnia Vegedajnia
Pl. Kościuszki 12, Wrocław
Po polsku i po niemiecku z polskim tłumaczeniem
(tekst Roberta Prossera w przekładzie Ryszarda Turczyna zostanie wyświetlony w trakcie spotkania)


 

03.09.2021 18:00 Nalanda - Księgarnia Kawiarnia Vegedajnia
Pl. Kościuszki 12
Wrocław
Po polsku i po niemiecku z polskim tłumaczeniem