Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

godz. 18.00
austriackie forum kultury
ul. Próżna 8
Warszawa

Wstęp wolny
We współpracy z:
Wydawnictwo Czarne

(tłumaczenie na j. polski)

"Po lekturze książek Gaussa Europa staje się równie egzotycznym, obcym i dalekim kontynentem jak Azja. Nic nie jest już takie, jak mogło się wydawać, wszystko się zmienia, każdą opinię trzeba sprawdzić na nowo. Czytając poszczególne hasła ‘Alfabetu europejskiego’, miałem ochotę natychmiast wyruszać w świat i rozwijać je w obszerne reportaże. Gauss już to jednak zrobił w swoich kolejnych książkach, częściowo przetłumaczonych na polski. `Alfabet` jest przede wszystkim swoistym przewodnikiem po Europie, jakiej nie znamy. Lub raczej: nie chcemy znać."
Max Cegielski
KARL-MARKUS GAUSS (1954) — pisarz, eseista, publicysta, krytyk literacki, wydawca i zarazem redaktor naczelny wychodzącego w Salzburgu dwumiesięcznika "Literatur und Kritik”. Znawca środkowoeuropejskich mniejszości narodowych, a także (zapomnianej) literatury Europy Środkowej z czasów monarchii austro-węgierskiej. Autor wielu książek (w Polsce, nakładem Czarnego, ukazały się: "Psożercy ze Svini", "Umierający Europejczycy", „Europejski alfabet” oraz „Niemcy na peryferiach Europy. Wędrówki przez Litwę, Spisz i wzdłuż Morza Czarnego”) i laureat licznych nagród, m. in. Europejskiej Nagrody im. Charles’a Veillona w dziedzinie eseistyki (1997), The Vilenica International Literary Prize (2005), Manès-Sperber-Preis (2005), Georg Dehio-Buchpreis (2006). Mieszka i pracuje w Salzburgu.
Spotkanie poprowadzi Max Cegielski.

www.czarne.com.pl
www.literaturhaus.at

21.04.2008