Ta strona używa plików cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia zindywidualizowanych usług oraz tworzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia w opcjach Twojej przeglądarki. Więcej informacji.

  • De
  • Pl
  • En
  • Kontakt

Poleć artykuł!

Nie jestem botem

strings&noise
Koncert w ramach festiwalu „Poznańska Wiosna Muzyczna”
Organizatorzy: Związek Kompozytorów Polskich, Fundacja Spotkania Muzyczne, MT1 Production oraz Austriackie Forum Kultury w Warszawie.

Zespół strings&noise postawił sobie za cel tworzenie nowej muzyki interesującej i inspirującej - zarówno dla doświadczonych, jak i zupełnie nie wprawionych w słuchaniu odbiorców. Koncentruje się on na intensywnym poszukiwaniu różnorodnych możliwości brzmieniowych i dźwiękowych obu instrumentów smyczkowych. Obie muzyczki odważnie eksplorują granice tego, co w ogóle można zagrać, wykorzystując różnorodne przedmioty, preparacje, głos i ciało.

Instrumenty smyczkowe nadal często kojarzone są z delikatnymi dźwiękami - ten stereotyp zostaje brawurowo obalony. Od momentu powstania w 2015 roku, zespół strings&noise coraz bardziej koncentruje się na utworach, które wykorzystują inne media, takie jak wideo i elektronika, a także elementy performance'u. Chętnie też nawiązuje współpracę z kompozytorami tworzącymi w tym duchu.

strings&noise został wyróżniony nagrodą NASOM – New Austrian Sound of Music, która jest przyznawana przez austriackie Federalne Ministerstwo Spraw Europejskich i Międzynarodowych (BMEIA).

Od 2021 roku skład duetu strings&noise tworzą Sophia Goidinger-Koch (skrzypce) i Barbara Riccabona (wiolonczela).

Poznańska Wiosna Muzyczna” to szczególny festiwal na mapie muzyki współczesnej. Jego pierwsza edycja miała miejsce w roku 1961, a pomysłodawcą i założycielem był jeden z czołowych ówczesnych kompozytorów - Tadeusz Szeligowski. Festiwal jest w swym założeniu wydarzeniem popularyzującym nową muzykę wśród szerokiego grona słuchaczy, ale spełnia również wysokie wymagania koneserów muzyki najnowszej. Oba te aspekty wzajemnie się uzupełniają, tworząc jego niepowtarzalny charakter. Od wielu lat "Poznańska Wiosna Muzyczna" prezentuje szerokie spektrum działań współczesnej sceny muzycznej zarówno twórców z Polski, jak i ze świata. W swojej wieloletniej tradycji Festiwal pozostaje otwarty na nowe nurty muzyczne i światowe zjawiska.

Program:
Aleksandra Bajde (SLO/AT) - A Clockwork Duo
Francois Sarhan (FR/DE) - Situations
Matthew Shlomowitz (GB) - Letter Piece No. 5
Jennifer Walshe (IRL) - Dirty White Fields
Kuba Krzewinski (POL) - Contre No. 1


24.05.2024 (pt.), 17:00
Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego
Święty Marcin 87, Poznań
Wstęp:


24.05.2024 17:00 Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego
Święty Marcin 87
Poznań